- Jest jeszcze cień szansy w sprawie dyrektywy metanowej - mówił w Radiu eM nowy wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
Parlament Europejski jeszcze w marcu może przyjąć dyrektywę, zgodnie z którą normy wynosiłyby 5 ton emitowanego metanu na 1000 ton wydobytego węgla w 2027 roku oraz 3 tony metanu na 1000 ton węgla cztery lata później. Obecnie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej emitują minimum 8 ton. Gość „Rozmowy poranka” określił dyrektywę jako zabójczą dla polskich kopalń. - Europarlamentarzyści negocjują, żeby to było 8 ton, a nie 5, co będzie ratowało nasz sektor wydobywczy. Jeszcze jest cień szansy, bo negocjacje trwają – mówił Marek Wesoły.
Nowego wiceministra aktywów państwowych pytaliśmy, czy Polska może liczyć na wsparcie w tej sprawie europosłów z innych krajów. - Trzeba szukać miejsc, w których będziemy tworzyć pewnego rodzaju koalicje z innymi państwami, tak jak wsparliśmy państwa europejskie, by z dyrektywy metanowej wycofać rolników – mówił Marek Wesoły. - Dziś, gdy trwa wojna w Ukrainie, to węgiel, wbrew pozorom, ratuje sytuację nie tylko w Polsce, ale też w Europie – dodał.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.