Czekamy na prawdę o historii życia Sługi Bożego ‒ mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego w 36. rocznicę jego śmierci.
Jak stwierdził, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki na pewno nie był „nieprzemakalny” wobec oceanu łaski, który zalewa każdą celebrację. ‒ Jako wierny świadek Zmartwychwstałego Pana, w Jego Kościele urzeczywistnił on – w sobie samym – prawdę o konieczności żywej wiary, relacji z Chrystusem ‒ podkreślił.
„Wszystkie moje decyzje były podejmowane z motywacji wiary” ‒ pisał w swoim Testamencie założyciel oazy, którego fragment cytował arcybiskup. Dodał, że z tego pierwszego daru wypływał też inny: dar wizji „żywego Kościoła” – jako „wszystko obejmującego programu życia i działania”.
Program życia sługi Bożego, zachowany w dziele formacyjnym Ruchu Światło-Życie abp Skworc nazwał „wiarygodnym i pięknym modelem życia dla tysięcy oazowiczów.” Arcybiskup zaznaczał, że Sługa Boży Franciszek był nie tylko głosicielem słowa Bożego i sługą sakramentów Kościoła, przede wszystkim Eucharystii. – Cały proces beatyfikacyjny, proces badania jego pism i życia wykazał, że był słuchaczem i wykonawcą słowa. Istniało w nim elementarne pragnienie i dążenie do świętości dzięki łasce Chrystusa – mówił.
Metropolita katowicki wyraził przekonanie, że ojciec duchowy Ruchu Światło-Zycie jest już błogosławiony „u Ojca”. – Bardzo pragniemy, aby został też uznany błogosławionym przez wspólnotę Kościoła. Dlatego z cierpliwością i ufnością odmawiamy modlitwę o beatyfikację – dodawał.
Mówił też o oczekiwaniu na zakończenie śledztwa, jakie w sprawie okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. – Czekamy więc na prawdę o historii życia Sługi Bożego, do której jako społeczeństwo i Kościół mamy prawo. Czekamy na prawdę opartą o fakty i wyniki prowadzonego śledztwa; mamy prawo poznać „przyczyny i mechanizmy” – apelował.
Zachęcał członków Ruchu, by w Wielkim Poście kontynuowali osobiste zaangażowanie w budowanie Kościoła, który jest naszym wspólnym domem. – Powinna Was cechować szczególna wierność Bożemu Słowu i Eucharystii. (…) Budujcie niestrudzenie Kościół-Wspólnotę i pamiętajcie o poleceniu, które dziś padło z ust Boga przez Mojżesza: „Bądźcie świętymi”! – wzywał arcybiskup. Podpowiadał, że świętość powinna się manifestować w przykazaniu miłości bliźniego. Zachęcał do praktykowania w tym czasie, za ks. Blachnickim, modlitwy, postu, jałmużny i dzieł miłosierdzia.