107,6 FM

Pielgrzymka maturzystów. Nie zaraz, tylko teraz

- Kiedy dzisiaj stajemy przed obrazem Madonny z Jasnej Góry razem z maturzystami diecezji gliwickiej, chciejmy głównym motywem naszego pielgrzymowania uczynić zawierzenie - mówił w kazaniu w kaplicy Cudownego Obrazu bp Andrzej Iwanecki.

W pielgrzymce uczestniczyło w tym roku około 200 maturzystów z katechetami i duszpasterzami (przed pandemią było ich około ośmiuset). Spotkanie rozpoczęło się w auli ojca Kordeckiego, gdzie konferencję wygłosiła Anna Bonk, ewangelizatorka, znana z instagramowego konta @trzymam_cie_za_slowo.

- Utkwiła mi w pamięci szczególnie jej przestroga: „Tak biegniesz, żeby zacząć być kimś, że przestajesz być sobą” - mówi ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka maturzystów. Nie zaraz, tylko teraz   Anna Bonk podczas konferencji. Ks. Marcin Paś

Hasłem pielgrzymki było zdanie: „Nie zaraz, tylko teraz”.

- Z jednej strony młody człowiek często czuje się niedojrzały do podejmowania decyzji, słysząc od dorosłych pytanie, czy już wie, co chce robić przez całe życie, czy wybrał już studia itp. Ta presja na podjęcie decyzji go bardziej paraliżuje niż motywuje do pracy.  Z drugiej strony, na co zwróciła uwagę nasza prelegentka, papież Franciszek powiedział do młodzieży: „wy jesteście Bożym teraz!” Bóg chce w waszym życiu działać teraz. Nie chodzi o to, żeby rok przed maturą był wyjęty z życiorysu, żeby nie żyć, niczym się innym nie zajmować - wyjaśnia hasło ks. Paś.  

Pielgrzymka maturzystów. Nie zaraz, tylko teraz   Pielgrzymka rozpoczęła się od spotkania w auli o. Kordeckiego. Ks. Marcin Paś

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Kazanie rozpoczął od osobistych refleksji i wspomnień związanych z Jasną Górą. Opowiedział też, jak sam dorastał do oddania się w niewolę miłości Maryi. 

-  Pamiętam, gdy przybyłem na Jasną Górę jako kilkunastoletni chłopak z moim księdzem katechetą. Przed Drogą Krzyżową, odprawianą na Wałach Jasnogórskich, ksiądz rozdał nam obrazki, na których był umieszczony akt zawierzenia swojego życia Panu Bogu przez Maryję. Przeczytałem go z uwagą, złożyłem i wsadziłem do tylnej kieszeni dżinsów. Nie byłem w stanie go odmówić. Nie byłem gotowy oddać się całkowicie Maryi. Jeszcze nie byłem przygotowany, jeszcze nie rozumiałem, jeszcze nie dojrzałem do tego aktu. Musiały upłynąć następne lata, abym zrozumiał, że oddanie się w niewolę miłości jest czymś najlepszym dla człowieka. Musiały upłynąć lata, abym uwierzył i odkrył, że miłość Boga do mnie i do każdego z nas nie niszczy, ale rozwija, uświęca i w końcu uszczęśliwia. Potem, już jako ksiądz, codziennie ten akt zawierzenia odmawiałem - mówił bp Iwanecki.

-  Kiedy dzisiaj stajemy przed obrazem Madonny z Jasnej Góry razem z maturzystami diecezji gliwickiej, chciejmy głównym motywem naszego pielgrzymowania uczynić  zawierzenie. Chciejmy na nowo zawierzyć nasze życie, nasze sprawy, nasz czas Panu Bogu przez serce Matki - zachęcił. Przywołał przy tym przykład zawierzenia Maryi, dokonany przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 roku we Lwowie, zawierzenie Polski podczas Ślubów Jasnogórskich , przygotowanych przez osadzonego w więzieniu Prymasa Tysiąclecia, a także zawierzenie największego pielgrzyma współczesnych czasów św. Jana Pawła II.

- Przez wieki, przed tym obrazem stawali rodzice, zawierzając swoje dzieci i rodziny, małżonkowie, chorzy, osoby duchowne i świeckie, dzieci i młodzież, całe wspólnoty i pojedyncze osoby. Dzisiaj i my chcemy wejść w nurt pielgrzymi tego zawierzenia jako maturzyści i chcemy zawierzyć Bogu przez Maryję ten czas egzaminów , który jest przed nami. Razem z Maryją też patrzymy w naszą przyszłość, aby odkryć swoje życiowe powołanie i znaleźć tutaj siłę i odwagę do jego realizacji - zapraszał.

Pielgrzymka maturzystów. Nie zaraz, tylko teraz   Bp Andrzej Iwanecki. jasnagora.pl

W kazaniu bp Iwanecki nawiązał do 1. rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie, zachęcając maturzystów do wdzięczności, że mogą się uczyć, i do pamięci o rówieśnikach za wschodnią granicą, którzy z powodu wojny cierpią i nie mają takiej możliwości.

Zaznaczył także, że diecezja gliwicka przeżywa obecnie czas przygotowania do przyjęcia sakry i odbycia ingresu do katedry nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera, który nawiązując do słów Maryi z Kany Galilejskiej, wybrał na swoje zawołanie słowa: „quod dixerit facite” - „cokolwiek powie, czyńcie”. A w liście do diecezjan, który będzie odczytywany 5 marca, zachęca do pójścia za głosem Boga jak Abraham.

Rozważanie bp Iwanecki zakończył słowami aktu zawierzenia siebie i całego świata dobremu Bogu przez Maryję, który ułożył bł. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Ten akt, w formie dostosowanej do sytuacji maturzystów, odczytał na zakończenie także jeden z uczniów. 

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

Po Eucharystii w bazylice jasnogórskiej odbyło się jeszcze nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Marcin Paś. Rozważania przygotował katecheta Dawid Gołombowski, a odczytali je uczniowie I Lo im. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

Akt osobistego poświęcenia się maturzystów Niepokalanemu Sercu Maryi  na str. 2.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy