Sąd Rejonowy dla Krakowa - Nowej Huty nakazał przywrócenie do pracy Janusza Komendę, pracownika firmy IKEA, uznając wypowiedzenie za bezprawne. Janusz Komenda został w 2019 r. zwolniony po tym, jak na wewnętrznym forum firmy zacytował fragmenty Pisma Świętego i wyraził negatywną opinię o postulatach ruchu LGBT. Wpis pracownika był reakcją na propagowanie przez pracodawcę tego typu ideologicznych treści, niezwiązanych ze stosunkiem pracy. Pokrzywdzonego reprezentował w postępowaniu Instytut Ordo Iuris.
W 2019 r. władze firmy zamieściły na forum pracowniczym treści promujące postulaty organizacji LGBT. Zareagował na to pracownik firmy – Janusz Komenda, który opublikował komentarz zawierający dwa cytaty z Biblii odnoszące się do praktyk homoseksualnych oraz własną opinię na ten temat. Kierownictwo firmy zdecydowało wtedy o rozwiązaniu z Januszem Komendą umowy o pracę. Upomnieniem zostały też ukarane osoby, które „polubiły” wpis pracownika.
Zwolnienie pracownika miało być spowodowane rzekomym „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania przez pracodawcę”. Jak jednak wskazują prawnicy Ordo Iuris, rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy było wyrażenie przez pracownika jego przywiązania do katolickiego nauczania. Także twierdzenie o „utracie zaufania przez pracodawcę” nie znajduje potwierdzenia. Janusz Komenda był bowiem dobrze oceniany za swoją pracę zarówno przez przełożonych, jak i przez współpracowników i klientów. Jego wynagrodzenie było wielokrotnie podnoszone.
Z inicjatywy Instytutu Ordo Iuris zostało zainicjowane postępowanie o naruszenie przez IKEA prawa pracy. Sąd Rejonowy w Krakowie wydał wyrok uznający zwolnienie Janusza Komendy za bezprawne. Sąd nakazał przywrócenie na stanowisko na poprzednich warunkach. IKEA została też zobowiązana do pokrycia kosztów postępowania.
- Działanie pracodawcy było próbą „złamania sumienia” pracownika. Decyzja o zwolnieniu Janusza Komendy stanowi przykład dyskryminacji chrześcijan w miejscu pracy. Pokrzywdzony został bowiem zobligowany do uznawania ideologii innych osób, przy jednoczesnym zanegowaniu przez pracodawcę prawa pracownika do wyrażania własnych przekonań – zaznacza adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Do sprawy na swojej stronie internetowej odniosła się IKEA, publikując oświadczenie następującej treści:
Oświadczenie IKEA Retail w Polsce w sprawie wyroku I instancji Sądu Pracy w Krakowie
Potwierdzamy, że w dniu 21 grudnia 2022 roku w Sądzie Pracy (Sąd Rejonowy dla Krakowa –Nowej Huty) na posiedzeniu niejawnym zapadł wyrok w I instancji w sprawie z powództwa byłego pracownika sklepu IKEA w Krakowie.
Sąd wydał wyrok i w części uwzględnił powództwo byłego pracownika, a w części je oddalił. Co do części uwzględniającej powództwo, pełnomocnicy IKEA wystąpili o pisemne uzasadnienie. Po jego otrzymaniu zostanie złożona apelacja. Sąd stwierdził, że ze strony IKEA nie wystąpiła dyskryminacja pracownika, ale mimo to zdecydował się na przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Wyrok jest nieprawomocny i nie podlega wykonaniu.
Wszelkie pytania dotyczące dalszych kroków w tej sprawie prosimy kierować do pełnomocnika IKEA. IKEA reprezentowana jest przez Kancelarię Prawną Baran Książek Bigaj.