107,6 FM

Wyraźna większość Polaków chce kompromisu z UE i odrzucenia zmian wprowadzanych przez Ziobrę

Wyraźna większość badanych chce kompromisu z Komisją Europejską i odrzucenia zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanych przez Zbigniewa Ziobrę - pokazuje sondaż, którego wyniki publikuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rz" wynika, że badani wyraźnie opowiadają się za zmianą w polityce Polski wobec sporu z Unią Europejską o środki z Funduszu Odbudowy.

Redakcja podnosi, że PiS próbuje dogadać się z Komisją Europejską w sprawie pieniędzy z KPO. Żeby odblokować środki, chce pilnie poprawić ustawy sądownicze i wycofać się z reform Zbigniewa Ziobry.

Respondentów zapytano "Jak Pan/Pani ocenia to działanie?". 17,3 proc. oceniło chęć dogadania się z UE bardzo dobrze, a 49,7 proc. - raczej dobrze. To w sumie 67 proc. wskazań pozytywnych. Odpowiedź "raczej źle" wskazało 13,5 proc. badanych, a "zdecydowanie źle" - 10,1 proc. Niespełna 10 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

W pytaniu - jak zauważa "Rz" - zawarto dwa wątki: zarówno perspektywę porozumienia z Komisją Europejską, jak i zgodę na odrzucenie zmian w wymiarze sprawiedliwości realizowanych przez Ziobrę. Gazeta rozważa, czy wyborcy Zjednoczonej Prawicy są na to gotowi.

Z sondażu wynika, że raczej tak. "Zdecydowanie dobrze" ocenia taką drogę postępowania 24 proc. wyborców ZP, a 28 proc. wskazało odpowiedź "raczej dobrze", co stanowi 52 proc., czyli ponad połowę zwolenników rządzącej koalicji. 16 proc. uważa, że to "raczej zła" opcja, a 11 proc., że "zdecydowanie zła". Redakcja podnosi, że 20 proc. pytanych wyborców obecnej władzy nie wie, którą odpowiedź wskazać.

"Rz" wskazała, że w elektoracie ugrupowań opozycyjnych preferencje są wyraźniejsze: 70 proc. respondentów "zdecydowanie" (16 proc.) lub "raczej" (54 proc.) pozytywnie odpowiada na pytanie o środki z KPO. 26 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie źle" lub "raczej źle". 4 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Wśród niezdecydowanych także wyraźnie przeważa opinia, że dogadanie się z Komisją Europejską jest "raczej" lub "zdecydowanie" właściwe - uważa tak 67 proc.

"Gdyby więc to zależało od opinii obywateli, projekt noweli ustawy o SN powinien być przyjęty jak najszybciej, a przeszkadzające w wypłacie funduszy z KPO zmiany w wymiarze sprawiedliwości - usunięte" - konkluduje "Rz".

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy