O roli lekarza pierwszego kontaktu i zmianach planowanych w systemie opieki zdrowotnej mówił gość „Rozmowy Poranka” dr Ireneusz Szymczyk, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej.
Gość Radia eM przypomniał, że plany wprowadzenia koordynowanej opieki były u początków tworzenia POZ. – Wtedy, w latach 90. lekarz rodzinny był przewodnikiem po systemie opieki zdrowotnej. I to on i pielęgniarka umawiali pacjenta do specjalistów – zaznaczył.
Teraz Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia chce powrotu do takiego systemu. Jednak jak przyznał dr Ireneusz Szymczyk, zyskują w nim duże poradnie, które oprócz lekarzy rodzinnych zrzeszają także innych specjalistów.
Wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej odniósł się także do kwestii rosnącej liczby zachorowań na grypę. Zachęcił do szczepień i zachowywania reżimu sanitarnego, który dobrze poznaliśmy w czasie pandemii.
dr Ireneusz Szymczyk: Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ powinno być ewolucją...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.