Parafia w Manchesterze jest jedną z najstarszych, a prawdopodobnie pierwszą na świecie poświęconą Bożemu Miłosierdziu. Założył ją w 1947 r. pochodzący z ziemi lwowskiej ks. Jan Bas. „Był on jednym z prekursorów kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Przesłanie być może dotarło do niego za pośrednictwem Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, ludzi, którzy znali przesłanie św. s. Faustyny oraz nauczanie bł. ks. Sopoćki” – powiedział Family News Service bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który 20 listopada przewodniczył obchodom 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze.
Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Południowym, gdzie złożono kwiaty na grobie ks. Jana Basa, pierwszych proboszczów miejscowej polskiej parafii oraz przy Pomniku Katyńskim. Bp Piotr Turzyński przewodniczył tam modlitwie za zmarłych kapłanów, parafian i za ofiary zbrodni katyńskiej.
Mszy św. rocznicowej przewodniczył ordynariusz diecezji Salford bp John Arnold. Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński. Delegat KEP nawiązał w niej do obchodzonej tego dnia uroczystości Chrystusa Króla.
„Pragnienie, żeby Chrystus królował w sercach, towarzyszyło ks. Basowi, gdy tworzył wspólnotę parafialną i razem z parafianami starał się o Kościół, który do dziś żyje” – mówił bp Turzyński.
Ks. prałat Jan Bas był założycielem, fundatorem, budowniczym i pierwszym proboszczem polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze. Zanim trafił do Wielkiej Brytanii, w czasie II Wojny Światowej pracował jako wikariusz w Tarnopolu. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Jako kapelan przeszedł cały szlak z Armią Andersa. Po wojnie, w 1947 r. osiadł w Manchesterze, gdzie założył wspólnotę parafialną, którą poświęcił Bożemu Miłosierdziu.
W uroczystościach w Manchesterze wzięli udział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek, konsulowie oraz przedstawiciele lokalnych władz. Po Mszy św. bp John Arnold poświęcił odnowioną salę parafialną po czym odbył się koncert polonijnego zespołu „Amen-Adoramus”.
Bp Turzyński odwiedził również działającą przy parafii Polską Szkołę Sobotnią im. św. Stanisława Kostki, w której uczy się 300 polonijnych dzieci.
„Wspólnoty oprócz kościołów potrzebują miejsc przeznaczonych na spotkania, bycie razem, dzielenie się doświadczeniem, umocnienie tożsamości polskiej i katolickiej” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który odwiedził też Polską Parafię w Sheffield, gdzie trwa remont nowego ośrodka parafialnego i pierwszego w 73-letniej historii kościoła.
Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 1853 r. Obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem.