107,6 FM

Hanower: Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli śladami patronki polskich nauczycieli

„Szukanie śladów bł. Natalii Tułasiewicz w Hanowerze to była fascynująca przygoda" – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i jednocześnie delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Bp Turzyński odwiedził Hanower w czasie swojej listopadowej wizyty wśród Polonii niemieckiej. Na początku tego roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła bł. Natalię Tułasiewicz patronką nauczycieli polskich.

„Najpierw w Ahlem, dzielnicy Hanoweru, znaleźliśmy miejsce, gdzie mieściła się siedziba gestapo i gdzie zginęło bardzo wiele osób, w tym Polaków, Żydów, Rosjan. Tu po aresztowaniu w 1944 roku była przesłuchiwana i bita bł. Natalia Tułasiewicz. Na pierwszym piętrze głównego budynku mieści się wystawa, której część jest poświęcona polskiej nauczycielce" – opowiedział bp Piotr Turzyński.

Delegat KEP przypomniał, że bł. Natalia była nazywana „Apostołkiem". Po ciężkiej pracy w firmie Gunter Wagner przy Hansastrasse w barakach, gdzie mieszkała w bardzo trudnych warunkach wraz z innymi kobietami, uczyła polskiego, religii, prowadziła modlitwy, inicjowała wspólne śpiewy, organizowała wieczory literackie, aby podnieść ducha wśród Polek. Tu powstały „Hanowerskie jasełka" napisane przez nią, które nie zostały jednak wystawione. Dopiero niedawno młodzież polonijna dla potrzeb audycji radiowej zrealizowała je, a audycja nosi tytuł „Wigilijna opowieść – Hanowerskie Jasełka 1943".

Postać bł. Natalii jest inspiracją nie tylko dla Polaków. „Spotkałem historyk Janet von Stillfried z niemieckiej organizacji +Przeciw zapomnieniu+, która jest zafascynowana Natalią i umieściła informacje o niej na wystawie w Ahlem oraz upowszechnia znajomość ogromu cierpienia przez jakie przeszły polskie przymusowe robotnice" – zaznaczył bp Piotr.

Bp Piotr Turzyński w trakcie swojego pobytu w Niemczech zachęcał do inspirowania się przesłaniem patronki polskich nauczycieli. „Na spotkaniach z księżmi Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech opowiadałem o Natalii i zachęcałem księży wraz z ks. Rektorem dr. Michałem Wilkoszem, aby rozpocząć duszpasterstwo nauczycieli polonijnych pod patronatem bł. Natalii Tułasiewicz. Ziarno zostało rzucone. Na spotkaniach byli obecni polscy konsulowie w Niemczech z Berlina, Kolonii, Monachium i Hamburga. Powstała myśl, aby upamiętnić tę piękną postać" – podkreślił bp Turzyński.

Natalia Tułasiewicz urodzona w Rzeszowie w 1906 r. i wykształcona w Poznaniu na wydziale filologii polskiej w Krakowie prowadziła w czasie wojny tajne komplety i w każdą środę wieczory literackie podnosząc na duchu środowisko, w którym żyła. Sama posiadała głęboką wiarę, należała do Sodalicji Mariańskiej i posiadała pogodne usposobienie. Pisała wiersze i prowadziła dziennik duszy.

W 1943 roku Natalia przybyła do Hanoweru jako wysłanniczka rządu londyńskiego z misją, aby podnosić i umacniać duchowo polskie dziewczęta i kobiety wywiezione na roboty do Niemiec. Została przewieziona do więzienia w Kolonii, torturowana i skazana na karę śmierci w obozie w Ravensbrück. Pozostała wierna swojej misji, uczyła polskiego, prowadziła modlitwy, aby podnieść na duchu współwięźniarki. Przygotowywała do matury dziewczęta z Powstania Warszawskiego. Zginęła w komorze gazowej w Wielki Piątek 1945 r. na dzień przed wyzwoleniem obozu.

W poniedziałek 7 listopada bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, rozpoczął swoją wizytę w Niemczech i serię spotkań z księżmi pracującymi w strukturach tamtejszej Polskiej Misji Katolickiej.

Spotkania odbywały się w ramach jesiennych konferencji dekanalnych i były okazją do wzajemnego poznania się i omówienia najważniejszych spraw duszpasterstwa polonijnego w Niemczech. 7 listopada w domu "Concordia" w konferencji wzięli udział księża dekanatu centralnego i zachodniego. Na wtorek w Hanowerze zaplanowano konferencję dla księży dekanatów północnego i wschodniego, zaś na czwartek dekanatu południowego i bawarskiego. Tematem przewodnim konferencji były kryteria eklezjalności wspólnot parafialnych. Po spotkaniu z księżmi 7 listopada bp Piotr spotkał się z konsulami generalnymi poszczególnych okręgów. Wizyta delegata KEP w Niemczech zakończyła się 13 listopada.

Więcej o bł. Natalii: www.blogoslawionanatalia.eu

 

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy