Możemy chwalić Boga za każde dobro ‒ mówił do akademików abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/23. Po liturgii wręczono nagrodę „Lux ex Silesia” („Światło ze Śląska”) tegorocznemu laureatowi, trenerowi Antoniemu Piechniczkowi.
Metropolita katowicki w homilii wspomniał, że zbliża się jubileusz stulecia naszego lokalnego Kościoła. Jak przypomniał, 7 listopada 1922 zapadła decyzja Stolicy Apostolskiej, by powołać do istnienia administraturę apostolską, która trzy lata później została podniesiona do rangi diecezji. Dziękował też za jej pierwszego administratora, księdza Augusta Hlonda, a także kontynuatorów: biskupa Arkadiusza Lisieckiego oraz biskupa Stanisława Adamskiego, którzy mieli swój udział w budowaniu katowickiej katedry.
Przypomniał postać św. Franciszka, którego niedawno wspominaliśmy w kalendarzu liturgicznym, dodając, że obecna niedziela jest dedykowana Biedaczynie z Asyżu. Ma własne motto zaczerpnięte z encykliki „Laudato si”: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”. ‒ Formacyjna treść tej franciszkowej niedzieli zachęca nas do „wielkodusznego umiarkowania i prostoty”, co wymaga refleksji i decyzji. Opowiedzenia się za alternatywnym sposobem rozumienia jakości życia, bardziej kontemplatywnego, zdolnego do głębokiej radości, unikając obsesji na tle konsumpcji ‒ tłumaczył arcybiskup.
Przekonywał, że nieustanne gromadzenie możliwości konsumpcji rozprasza serce, uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili. Z kolei stawanie w pogodzie ducha przed tym, co istnieje, choćby tego było niewiele, otwiera nam znacznie większe szanse na zrozumienie i spełnienie osobiste. Dlatego ‒ według hierarchy ‒ duchowość chrześcijańska proponuje drogę wstrzemięźliwości.
W homilii przypomniał słowa z encykliki „Laudato si” dotyczącego troski o wspólny dom – Ziemię. W tym fragmencie papież Franciszek zwraca się do świata nauki, prosi o dialog między naukami i ruchami ochrony środowiska. Zachęca do działania wspólnego, wolnego od walk ideologicznych. Zwłaszcza teraz, w sytuacji kryzysu energetycznego, kiedy pojawiają się głosy, że normy dotyczące ochrony środowiska mogą być zawieszone czy nawet powinny być zawieszone.
Zauważył, że w tym zakresie chrześcijanie z Górnego Śląska i Zagłębia mają szczególną rolę do spełnienia. Metropolita katowicki przy tej okazji przypomniał Apel biskupów województwa śląskiego z 2015 r. oraz przekaz z COP-24.
„Powietrze powinno być oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności, szczególnie teraz w okresie grzewczym, kiedy niefrasobliwie spala się w piecach m.in. śmieci, odpady i przedmioty plastikowe. Nie wolno, ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do „małych katastrof ekologicznych”… Od naszej świadomości i odpowiedzialności zależy, czy powietrze w miejscowości naszego zamieszkania i całego regionu będzie służyło naszemu zdrowiu” ‒ cytował fragment Apelu z 2015 roku.
Apelował też o współpracę wszystkich podmiotów życia społecznego, aby troską otoczyć wszystkich dotkniętych energetycznym ubóstwem czy nawet wykluczeniem. Arcybiskup przypomniał, że przed nami VI Światowy Dzień Ubogich (13 listopada) i ‒ jak mówił ‒ jest to przynaglająca okazja, aby Caritas ogólnopolska i archidiecezji katowickiej podjęły działania rozpoznawcze i pomocowe, aby jak najbardziej ograniczyć krąg osób dotkniętych tym zagrożeniem.
Zauważył, że w dzisiejszej Ewangelii jest mowa o wdzięczności. ‒ Samarytanin, który wrócił do Jezusa doznawszy uzdrowienia, jest dla nas wzorem godnym naśladowania, podobnie jak wódz syryjski Naaman. (…) Możemy zatem chwalić Boga za każde dobro; za uzdrawiający człowieka Kościół ‒ wskazywał dodając, że dziękczynieniem jest przede wszystkim Eucharystia.
Po liturgii wręczono nagrodę „Lux ex Silesia” („Światło ze Śląska”) tegorocznemu laureatowi, trenerowi Antoniemu Piechniczkowi.
Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Był piłkarzem, ale największe sukcesy odnosił jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.
Nagroda „Lux ex Silesia” została ufundowana w 1994 przez metropolitę górnośląskiego abp. Damiana Zimonia. Jest przeznaczona dla tych, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły, Franciszek Pieczka, Jan Miodek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Mieczysław Chorąży, Władysław Nasiłowski i Dorota Simonides.