107,6 FM

Abp Skworc: Wydział Teologiczny jest w służbie Kościoła i społeczeństwa

- Wydział Teologiczny jest w służbie Kościoła i społeczeństwa – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas sprawowanej przez niego Mszy w kościele akademickim. Razem z nim modliła się społeczność Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego na czele z księdzem dziekanem – ks. dr hab. Jackiem Kempą, prof. UŚ.

W  homilii  Metropolita Katowicki przypomniał, że zbliża  się „Niedziela św. Franciszka” której hasłem są słowa: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”. Zauważył, że to zachęta do „wielkodusznego umiarkowania i prostoty” poprzedzonego refleksją oraz do „świadomego odejścia od obsesyjnego konsumpcjonizmu – od spożywania czy przeżuwania rzeczy i świata”. Wskazał na alternatywę: życie bardziej kontemplatywne, „zdolne do głębokiej radości”.

Przestrzegł przed pokusą gromadzenia. – Rzeczywiście, nieustanne gromadzenie możliwości i zakresu konsumpcji rozprasza serce, uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili (…). Dlatego duchowość chrześcijańska, a jest obecna na Wydziale Teologicznym, proponuje postawę wstrzemięźliwości i zdolności radowania się, mając niewiele. To powrót do franciszkańskiej prostoty, która pozwala nam się zatrzymać i docenić to, co małe, i dziękować za możliwości, jakie daje życie, nie przywiązując się do nich ani nie smucąc z powodu tego, czego nie posiadamy – mówił.

Abp Skworc  podkreślił, że  inauguracja  nowego roku na Wydziale Teologicznym odbywa się w liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej  -  Maryi, która „została wybrana i powołana, by być Matką Syna Bożego, by być Matką Kościoła”.  Odniósł się do  Psalmu  8. –  Człowiek jest wielki dzięki pamięci i trosce Boga – mówił odwołując się do psalmisty. – W sposób szczególny tę wielkość zadaną człowiekowi dostrzegamy w osobie Maryi – zaznaczył. –  Kiedy Bóg o kimś pamięta, znaczy to, że wybiera i powołuje osobę pamiętaną. Maryja została wybrana i powołana, by być Matką Syna Bożego, by być Matką Kościoła – dodał.

Metropolita katowicki przypomniał służebną rolę uniwersytetu: „Wydział  Teologiczny jest w służbie Kościoła i społeczeństwa”. – Znakiem szeroko pojętej służby jest także modlitwa, z tą różańcową włącznie oraz wchodzenie w tajemnicę Boga przez wejście do wydziałowej kaplicy albo do pobliskiej katedry, gdzie jest stała adoracja Najświętszego  Sakramentu – kontynuował.

W homilii przypomniał zbliżający się jubileusz 100-lecia (archi-) diecezji katowickiej. –  Z wdzięcznością wspominamy decyzję Stolicy Apostolskiej z 7 listopada 1922, powołującą do istnienia administraturę apostolską, która trzy lata później została podniesiona do rangi diecezji. Dziękujemy za jej pierwszego administratora [ks.  Augusta Hlonda], który podejmował wraz ze współpracownikami strategiczne decyzje dotyczące zarówno duszpasterstwa jak i administracji – mówił.

Po Mszy inaugurującej odbyła się druga część uroczystości, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swym słowie abp Skworc wskazał na kontekst duszpasterski  nowego roku akademickiego przywołując m.in. hasło nowego  programu duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce na  rok liturgiczny 2022/2023 „Wierzę w Kościół Chrystusa”. Zaznaczył, że „Kościół Chrystusa troszczy się o dzieło stworzenia; bo wierzy w Boga, Stworzyciela Nieba i Ziemi”. Dodał, że  wyrazem tej troski  jest encyklika Franciszka „Laudato si” i płynące z niej działania. 

Zacytował fragment papieskiego tekstu odwołujący się do świata nauki: „Większość mieszkańców naszej planety deklaruje się jako wierzący, co powinno pobudzać religie do nawiązania dialogu, ukierunkowanego na opiekę nad naturą, obronę ubogich, budowanie sieci braterstwa i szacunku. Konieczny jest również dialog między samymi naukami, ponieważ każda z nich jest zwykle zamknięta w granicach swego własnego języka, a specjalizacja prowadzi do izolacji i absolutyzacji swej wiedzy. Uniemożliwia to właściwe podejście do problemów środowiska. Równie konieczny jest otwarty i przyjazny dialog pomiędzy różnymi ruchami ochrony środowiska, nie brakuje bowiem między nimi walk ideologicznych. Powaga kryzysu ekologicznego wymaga od nas wszystkich myślenia o dobru wspólnym i podążania drogą dialogu, wymagającego cierpliwości, ascezy i wielkoduszności. Zawsze pamiętajmy, że «rzeczywistość jest ważniejsza od idei”.

W świetle słów dokumentu abp Skworc zaapelował o stosowanie tego papieskiego wskazania w życiu, zwłaszcza – jak się wyraził – „w sytuacji kryzysu energetycznego, kiedy pojawiają się głosy, że normy dot. ochrony środowiska mogą być zawieszone”.

Podczas   inauguracji wybrani pracownicy i studenci otrzymali nagrody. Za najlepsze prace magisterskie na Wydziale Teologicznym UŚ w latach  2021 i 2022 roku nagrody otrzymały: Magdalena Maria Marek oraz Izabela Herok.

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy