Różaniec jest streszczeniem naszej wiary – pisze do wiernych abp Wiktor Skworc. W swoim słowie do diecezjan metropolita katowicki wyraża wdzięczność duszpasterzom i liderom wspólnot za rozpoczęty rok formacyjny. Zaprasza także członków Żywego Różańca do katowickiej katedry w sobotę 8 października na XI Pielgrzymkę Archidiecezjalną.
Metropolia katowicki w liście zauważa, że kończy się pierwszy miesiąc kolejnego roku szkolnego i formacyjnego, w którym już bez ograniczeń można uczestniczyć w życiu Kościoła. Wyraża wdzięczność za to duszpasterzom i liderom wspólnot. ̶ Znowu jesteśmy razem na Eucharystii, która daje życie, gromadzimy się w parafiach na spotkaniach grup modlitewnych i apostolskich ̶ pisze arcybiskup. Życzy wszystkim światła Ducha Świętego i błogosławi podejmującym trud studiów i rozeznawania drogi swojego powołania.
Abp Skworc zauważył, że zbliża się październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła. Zachęca, by w modlitwie różańcowej przez ręce Matki Bożej powierzać Jezusowi Chrystusowi to wszystko, czym żyje nasza archidiecezja, parafie, rodziny i każdy z nas. ̶ Będziemy upraszać dar pokoju dla całej rodziny ludzkiej ̶ podkreśla. ̶ Różaniec jest streszczeniem naszej wiary, wyjątkową modlitwą biblijną o wielowiekowej tradycji, jest też skuteczną modlitwą wstawienniczą. Modlitwa różańcowa bywa pomocą również w chwilach trudnych ̶ dodaje.
Arcybiskup w słowie przypomina, że Wspólnota Żywego Różańca przeżywa teraz szczególny czas nowenny lat przed jubileuszem 200-lecia istnienia, który będziemy obchodzili w roku 2026. W ramach przygotowań do jubileuszu, w różnych kościołach archidiecezji – nazywanych kościołami stacyjnymi Wielkiej Nowenny – odbywają się spotkania modlitewne i formacyjne dla róż różańcowych z poszczególnych dekanatów.
Hierarcha zaprasza członków Żywego Różańca do katowickiej katedry w sobotę 8 października na XI Pielgrzymkę Archidiecezjalną. Tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter dziękczynny za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot ̶ założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. ̶ Dzieła, które założyła, trwają 200 lat i wciąż przynoszą Kościołowi dobre, ewangeliczne owoce ̶ przekonuje metropolita katowicki.
Pielgrzymów do katowickiej katedry zachęca również do odwiedzenia nowo otwartego Panteonu Górnośląskiego, który „ukazuje nie tylko naszą historię, ale również pulsuje tradycją i życiem archidiecezji.” Arcybiskup zachęca też do wizyty w nowej siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego oraz w Izbie Pamięci bł. ks. Jana Franciszka Machy i Sali Misyjnej w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.