107,6 FM

Za tych, którzy zginęli w drodze do Europy

Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpocznie się 25 września.

Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach - przekonują członkowie wspólnoty Sant’Egidio. To właśnie im poświęcony jest Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”, który rozpocznie się 25 września, w obchodzonym w Kościele katolickim już po raz 108. – Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.

Podczas nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą imiona i historie uchodźców, którzy zginęli, uciekając przed wojną, przemocą i biedą. Jedną z nich jest pochodząca z Syrii 4-letnia Loujin, która kilka dni temu zmarła z pragnienia, gdy wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi uchodźcami od 10 dni czekała na ratunek na łodzi, która utknęła na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Malty. Modlitwa jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy w drodze do wolności, bezpieczeństwa i szacunku zapłacili najwyższą cenę. Po raz drugi obok niebezpiecznych wód Morza Śródziemnego, pułapek pustyni Wyżyny Meksykańskiej, czy śmiercionośnych nurtów rzeki Evros na granicy Europy i Azji, wspominane będą również ofiary, które straciły życie w podgranicznych lasach w Polsce.

„Pochylając się nad śmiercią, chcemy bezwarunkowo uszanować życie, apelując o solidarność, braterstwo, współodczuwanie z wszystkimi uchodźcami. Cichą modlitwę wznosimy o przezwyciężenie obojętności, apatii, niemocy, która leży u podstaw każdej wymienianej w tej modlitwie tragicznej historii. Europa nie może odwracać oczu od migrantów, którzy umierają z głodu czy pragnienia i akceptować tych wydarzeń jako coś „normalnego” – piszą przedstawiciele Wspólnoty Sant’Egidio, organizatora Tygodnia Modlitwy za Uchodźców.

O postawienie w centrum mieszkańców peryferii egzystencjalnych, a wśród nich wielu migrantów i uchodźców, osób przesiedlonych i ofiar handlu ludźmi apeluje również papież Franciszek w orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Obecność migrantów i uchodźców stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności. Możemy dojrzewać w człowieczeństwie i budować razem większe my” – podkreśla papież.

W Warszawie ekumenicznej modlitwie „Umrzeć z nadziei”, która odbędzie się w środę 28 września o godz. 20 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w stolicy, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami. W Poznaniu modlitwa pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego zaplanowana jest we wtorek 4 października o godz. 19.w Bazylice św. Józefa przy ul. Działowej (Wzgórze św. Wojciecha).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy