- Doświadczenie mocy Jezusa i świadomość wspólnoty z tymi, którzy podobnie myślą i czują, po pielgrzymce pomogą wrócić do codzienności w z nową odwagą, wytrwałości i radością z wiary - mówił bp Roman Pindel pielgrzymom jasnogórskim podczas Mszy św. inaugurującej tegoroczne wędrowanie diecezji do Matki Bożej.
Nie z Hałcnowa, ale z racji Roku św. Józefa Bilczewskiego z jego sanktuarium w Wilamowicach, wyszło 6 sierpnia ponad 550 pielgrzymów głównego członu, 31. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa".
Wędrówkę rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bpa Romana Pindla przez kustosza sanktuarium ks. prałata Stanisława Morawę, jego poprzednika ks. prałata Michała Bogutę, głównego przewodnika ks. Damiana Korycińskiego, księży przewodników pięciu grup oraz duszpasterzy parafii pątników.
O stronę muzyczną liturgi zadbał zespół Betania ze Starej Wsi.
Sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego gościło w tym roku uczestnków pielgrzymiej Mszy św.W homilii dla pielgrzymów w Wilamowicach, bp Roman Pindel nawiązał do obrazu "Przemienienie Pańskie" Rafaela Santi i przedstawionych na nim trzech scen w trzech pasach, warstwach - najwyżej: Jezus w chwale z Mojżeszem i Eliaszem, w środku: Piotr, Jakub i Jan, zabrani przez Jezusa na górę i najniżej: tłum ludzi, pozostali u podnóża góry: kłębowisko przerażonych postaci oraz pozostałych dziewięciu apostołów - bezradnych wobec zła i ludzkich nieszczęść
Pielgrzymi w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.- Bez Jezusa, nawet gdy są z nami apostołowie i ich następcy, jesteśmy bezradni, narażeni na potęgę Złego. Targa nami niepokój i zdaje się, że to jest jedyny świat, w którym możemy żyć - mówił biskup, dodając: - Tymczasem Ewangelia i genialny malarz, po to wymalował ten inny świat, by nas zachęcić do szukania Jezusa z Jego mocą, do aspirowania i pragnienia tego świata, który jest gdzieś wyżej, jeżeli tylko odejdziemy od płaskiej i ponurej perspektywy naszej codzienności. Jeżeli porzucimy beznadzieję i zaczniemy szukać wiary w moc i wybawienie przez Jezusa.
Rodzina Agnieszki i Grzegorza Tomasów z Cięciny wręczyła biskupowi Romanowi Pindlowi pakiet przyjaciela pielgrzymki.Jak tłumaczył biskup, pielgrzymowanie, jest takim wyjściem na górę z Jezusem, zaznaczając: - Doświadczenie mocy Jezusa i świadomość wspólnoty z tymi, którzy podobnie myślą i czują, po pielgrzymce pomogą wrócić do codzienności w z nową odwagą, wytrwałości i radością z wiary.
Biskup dodał: - Zapamiętajmy tę dolną warstwę obrazu Rafaela Santi, nie dajmy się zniewolić i przerazić potęgą zła w świecie i bezradnością. Szukajmy, choćby na kilka dnia umocnienia i tego, który jest Panem świata i dziejów, który jest zwycięzcą zdolnym pokonać największe zło, zniewolenie i grzech. Wypędzić Złego, uzdrowić, pocieszyć i podnieść. Wędrujmy z Nim.
O pierwszym dniu pielgrzymki przeczytacie także tutaj: Idą z Wilamowic na Jasną Górę w pięciu grupach - zobaczcie ich!
W sanktuarium bp Roman otrzymał pakiet przyjaciela pielgrzymki z rąk rodziny Agnieszki i Grzegorza Tomasów z Cięciny, pielgrzymujących ze swoimi dziećmi biologicznymi i adoptowanymi.
Ks. Damian Koryciński - lewej - oraz ks. prałat Stanisław Morawa i ks. kan. Józef Jasek - uhonorowani pakietami przyjaciół pielgrzymki.Po Mszy św. pątnicy wysłuchali konferencji i świadectwa ks. Boguty, poświęconych świętemu arcybiskupowi z Wilamowic, a szczególnie jego związkom z Jasną Górą i drogą na ołtarze.
31. Piesza Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która wyszła z Wilamowic to największa z pięciu, które wyszły z różnych miast diecezji: Oświęcimia, Andrychowa, Cieszyna i Czechowic-Dziedzic. Pielgrzymi idą w pięciu grupach z księżmi przewodnikami: Kamilem Białożytem, Adamem Wandzlem, Wojciechem Kamińskim oraz Pawłem Radziejewskim SDS i Konradem Nowakiem SDS. Oddzielną grupę tworzą idący z grupą salwatoriańską - jak co roku Węgrzy - z ks. Krzysztofem Miklusiakiem SDS.
Ks. prałat Michał Boguta przybliżył pielgrzymom jasnogórskim postać św. abpa Józefa Bilczewskiego.