Julia Juszczyk absolwentka Dietetyki Klinicznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziła cykl badań wśród uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego.
Badania nie pozostawiają wątpliwości: bulimia i anoreksja to najczęstsze zaburzenia w odżywianiu wśród młodzieży w wieku 11-15 lat. Okres pandemii wpłynął na wzrost tych zaburzeń. Julia Juszczyk zwróciła uwagę na niski poziom samooceny badanych. Wskazała, że ma to związek między innymi z mediami społecznościowymi, w których młodzi ludzie chcąc się prezentować jak najlepiej, zaczynają odżywiać się niewłaściwie prowadząc np. do niedowagi. Częściej problem dotyka dziewcząt, choć również chłopcy zaczynają wybierać model szczupłego młodego mężczyzny.
Nawyki żywieniowe rodziców również mają olbrzymi wpływ na błędy żywieniowe dzieci. Jak wygląda talerz rodzica, mieszkańca województwa śląskiego? O tym w Rozmowie Poranka:
Julia Juszczyk: Zamiast nadwagi, częściej niedowaga. Pandemia zwiększyła problem zaburzeń odżywiania
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.