Zdesakralizowana kaplica w kompleksie budynków dawnego szpitala Juliusz ma stać się wkrótce przestrzenią wydarzeń kulturalnych. Taką funkcję zapowiedział nowy zarządca obiektu - Fundacja na rzecz Ochrony Dóbr Kultury.
Nowy zarządca kaplicy ma doświadczenie w przywracaniu do życia zaniedbanych perełek architektonicznych stanowiących ważny element kulturowego dziedzictwa. Początkowo działania fundacji ograniczały się do wspierania właścicieli obiektów objętych ochroną konserwatorską.
- Niezwykle mocno leżą mi na sercu dalsze losy tego wyjątkowego obiektu. Bardzo się cieszę, że dawna kaplica ma nowego zarządcę, którego dotychczasowe działania na rzecz ochrony zabytków i wykorzystywania ich potencjału pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Rybnik od kilku lat systematycznie rewitalizuje poszczególne budynki zabytkowego kompleksu dawnego szpitala Juliusz, niestety z uwagi na kwestie własnościowe w przyszpitalnej byłej kaplicy nic nie mogliśmy zrobić. Teraz liczę na dobrą współpracę z fundacją i wykorzystanie kaplicy jako obiektu, który w znaczący sposób uzupełni i uatrakcyjni ofertę całego kompleksu - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zwracając przy tym uwagę, że dotychczasowy właściciel i zarządca obiektu - Stowarzyszenie "Rybnik Nasze Miasto" - nie zdołało udźwignąć kosztów remontu obiektu.
Kapelan kaplicy pełnił posługi duszpasterskie zarówno wobec pacjentów szpitala, jak i mieszkańców, którzy uczestniczyli w sprawowanych tu Mszach św. Materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum im. o. E. Drobnego w RybnikuZgodnie z przyjętymi założeniami, budynek byłej kaplicy ma zostać otwarty podczas Europejskich Dni Dziedzictwa już 9 września, stając się miejscem organizacji wydarzeń wpisujących się w jedną z ważnych dla Rybnika imprez cyklicznych. - Europejskie Dni Dziedzictwa to czas, kiedy zabytki otwierają się dla zwiedzających, oferując ciekawe wydarzenia. Wraz z organizatorami Rybnik Foto Festiwalu, wcześniej znanego jako Rybnicki Festiwal Fotografii, postanowiliśmy zlokalizować w kaplicy jedną z wystaw - informuje Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji na rzecz Ochrony Dóbr Kultury:
Adam Stano/ Radio eMKaplica Szpitala Juliusza jest drugą budowlą tego typu powstałą w szpitalnym kompleksie. Pierwsza istniała w latach 1869-1895 i służyła głównie personelowi i pacjentkom. Znacząca rozbudowa szpitala nastąpiła w ostatniej dekadzie XIX wieku. Wówczas przekształcono główny pawilon i w osi budynku dostawiono nową kaplicę. Miała ona własnego kapelana, pełniącego funkcje duszpasterskie w szpitalu i wobec zgromadzenia sióstr franciszkanek, które sprawowały w szpitalu funkcje pielęgniarek. We wnętrzu kaplicy, której patronem został św. Juliusz, ustawiono trzy ołtarze - główny oraz dwa boczne (marmurowe). W powojennych latach w głównym ołtarzu znajdował się obraz przedstawiający prawdopodobnie Chrystusa wskrzeszającego młodzieńca z Nain.
Wnętrze zdesakralizowanej kaplicy. M. Koczy /UM Rybnik