107,6 FM

Sejm ustanowił rok 2023 - Rokiem Jerzego Nowosielskiego

Sejm RP w specjalnej uchwale przyjętej podczas ostatniego posiedzenia ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin tego wybitnego malarza, rysownika, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego posłowie przypomnieli, że w przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

W uchwale przypomniano, że wybitny artysta urodził się w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia. Przez wiele lat związany był twórczo również z Łodzią. Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej.

"Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy" - podkreślili parlamentarzyści w okolicznościowej uchwale.

Dalej zaznaczyli, że Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum.

Dlatego Sejm RP, "przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego" - napisano w uchwale.

Prof. Jerzy Nowosielski był wybitnym malarzem religijnym. Urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej. Zaprojektował i namalował polichromie i wystroje kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych.

Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z żoną założył Fundację Nowosielskich wspierającą twórczość młodych artystów.

Artysta zmarł 21 lutego 2011 r. w Krakowie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy