Jechać na urlop tylko z najbliższą rodziną, a może umówić się na wspólny wyjazd z koleżanką z pracy, rodzeństwem albo teściową? Co warto przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję i czy czas urlopu to dobry moment na eksperymentowanie - podpowiada psycholog Ilona Świerad.
Najważniejsze jest to, by wysłuchać wszystkich członków naszej najbliższej rodziny, również dzieci! Nie chodzi o to, by spełnić zachcianki każdego, ale by przyjrzeć się naszym potrzebom. W takiej rozmowie zwróćmy uwagę na to, jakie mamy tęsknoty i co pomoże nam zregenerować siły i zbliżyć się do siebie. Może też okazać się, że nie tyle towarzystwo na wakacjach, co wspólny pomysł, jak spędzać czas, jest najważniejszy.
Urlop nie może być pasmem poświęceń i nieustanną szkołą chodzenia na kompromis. Tak jak w codziennym życiu ważny jest wysiłek, a nawet poświęcenie dla innych, tak urlop z założenia nie może być takim czasem.
Nie rezygnując z szukania bożej pomocy sprawdzamy, czy w naszych życiowych zmaganiach nie warto skorzystać ze wsparcia psychologa. Na dobry początek wakacji poszukamy podpowiedzi, jak dobrze zaplanować urlop dla wszystkich członków rodziny. Porozmawiamy o toksycznych relacjach, różnicy charakterów, wyzwaniach wieku nastoletniego, czy mierzeniu się ze starzeniem - swoim i swoich bliskich. Zastanowimy się też, czym jest zdrowy egoizm, dlaczego czasem kusi nas eskapizm i co zrobić z emocjami, których nie lubimy! Bez wątpienia tematów nam nie zabraknie, bo jak trwoga to do... psychologa!