107,6 FM

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Liczba ofiar wciąż rośnie AKTUALIZUJEMY

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie między 5,9 a 6,1, do którego doszło w środę w godzinach porannych na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 1000, a 1500 osób jest rannych - poinformowała w najnowszej aktualizacji afgańska agencja Bakhtar. Wcześniej władze państwowe podawały liczbę ponad 950 zmarłych i 610 rannych.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, do którego doszło w środę na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 950, a 610 osób jest rannych - poinformowały w najnowszej aktualizacji afgańskie organy zarządzania kryzysowego.

Wcześniejsza liczba ofiar śmiertelnych, oszacowana wstępnie przez afgańskie władze, wynosiła 280, jednak od początku zaznaczano, że może ona wzrosnąć. Przekazano także, że większość ofiar odnotowano w prowincji Paktika, leżącej na wschodzie kraju. Potwierdzono także ofiary śmiertelne w dwóch innych wschodnich prowincjach, które, podobnie jak Paktika, graniczą z Pakistanem - Chost i Nangarhar.

"Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski (dotknięte katastrofą - PAP) znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu" - skomentował przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Afgańska agencja prasowa Bakhtar poinformowała, że na miejsce katastrofy przybywają ratownicy w helikopterach. Szef agencji Abdul Wahid Rayan napisał na Twitterze, że w Paktice zniszczeniu uległo 90 domów i że prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami.

"Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów" - napisał na Twitterze Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. "Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie" - dodał.

Zdjęcia w afgańskich mediach ukazują zrównane z ziemią domy i przykryte kocami ciała leżące na ziemi. Na miejsce katastrofy wysłano helikoptery w celu dotarcia do rannych i zaopatrzenia w lekarstwa i żywność, o czym poinformował przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Do katastrofy doszło w czasie, gdy Afganistan zmaga się z bardzo poważnym kryzysem gospodarczym, który pogłębia się od początku przejęcia władzy w kraju przez talibów w sierpniu ubiegłego roku, gdy dowodzone przez USA siły międzynarodowe wycofały się z Afganistanu po dwóch dekadach wojny - komentuje Reuters.

Jak przypomina agencja, w odpowiedzi na zaprowadzenie nowych, talibskich rządów wiele krajów nałożyło sankcje na sektor bankowy Afganistanu i ograniczyło pomoc rozwojową, która była warta miliardy dolarów.

Pomoc humanitarna jest jednak kontynuowana dzięki działaniom międzynarodowych agencji, takich jak ONZ. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) poinformowało, że Afganistan zwrócił się do agencji humanitarnych o pomoc w akcji ratowniczej, a na tę prośbę odpowiedziano poprzez wysłanie zespołów ratunkowych na obszary dotknięte trzęsieniem ziemi.

Sąsiedni Pakistan przekazał, że pracuje nad rozszerzeniem zakresu swojej pomocy.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC; jak dotąd nie podano informacji o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w innych krajach niż Afganistan.

Przeczytaj też: Franciszek modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Afganistanie i wyraził nadzieję, że mieszkańcy tego kraju otrzymają pomoc

Jak dotąd nie podano informacji o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy