107,6 FM

Andrzej Drogoń: Dopełnieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich powinien być Pomnik Nieznanego Powstańca w Katowicach

– Dopełnieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich powinien być Pomnik Nieznanego Powstańca w Katowicach, na Placu Wolności – takie przekonanie wyraził w Radiu eM dr Andrzej Drogoń, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dziś (20.06) obchodzimy po raz pierwszy święto upamiętniające powstania śląskie 1919-21 i przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Andrzej Drogoń: Dopełnieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich winien być Pomnik Nieznanego Powstańca
Radio eM

– Niejeden historyk będzie zastanawiał się, dlaczego na Narodowy Dzień Powstań Śląskich trzeba było czekać tak długo – powiedział dr Andrzej Drogoń w „Rozmowie poranka” Radia eM. Podkreślił, że brak upamiętnienia wydarzeń na Śląsku, takich jak powstania, skutkował błędami w edukacji i pomijaniem tematyki powstańczej także w edukacji regionalnej.

Dyrektor świętochłowickiego muzeum zwrócił uwagę, że nowe święto państwowe powinno upamiętniać wydarzenia nie tylko z okresu powstań śląskich, ale obejmujące czas od początku XX wieku. Zaznaczył przy tym, że połączenie śląskich ziem z odradzającą się Rzeczpospolitą przed stu laty miało znaczenie nie tylko gospodarcze.

– Czekaliśmy sto lat na ten dzień, który będzie w moim odczuciu przełomowy w procesie edukacji i odkłamywania tego, co wiąże się z etosem polskiego Śląska – powiedział dr Andrzej Drogoń. Wyraził nadzieję, że na Placu Wolności, gdzie przed kilku laty został zlikwidowany monument ku czci żołnierzy sowieckich, stanie pomnik Nieznanego Powstańca Śląskiego, na wzór pomnika z lat przed II wojną światową.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..