Od dziś [15.06.2022] Caritas Archidiecezji Katowickiej przejmuje prowadzenie i koordynację działań punktu recepcyjnego w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów oraz informacyjno-doradczego na dworcu głównym PKP w Katowicach.
W przejętych lokalizacjach katowicka Caritas będzie udzielać niezbędnej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z Ukrainy, pomagać w adaptacji do nowych warunków życia i nabywaniu kompetencji społecznych w obszarze samodzielnego funkcjonowania.
Jak dodaje, z punktu widzenia wolontariuszy pracujących w punktach zmieni się niewiele, część z nich będzie mogła jednak liczyć na umowy o pracę. Caritas ma już doświadczenie w prowadzeniu pierwszego na terenie Katowic punktu dla migrantów, który powstał od razu po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.
Wcześniej, od 28.02 do 13.04.2022 roku Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim prowadziła pierwszy w Województwie Śląskim punkt recepcyjny przy ul. Wita Stwosza 20. Dzięki podjętym działaniom doraźne wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy osób przybywających z Ukrainy. Po 13 kwietnia br. razem z Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach zaczął on pełnić rolą pomocową względem głównego punktu recepcyjnego na Placu Sejmu Śląskiego gwarantując uchodźcom niezbędne wytchnienie i nocleg.
Ponadto na początku kwietnia Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego punkt koordynacyjny Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Po niezbędna pomoc zgłosiło się już ponad 1000 migrantów, głownie z Ukrainy. Katowicka Caritas proponuje kursy języka polskiego, organizuje spotkania z doradcą zawodowym i trenerem pracy, udziela wsparcia psychologicznego. W weekendy prowadzi zajęcia tematyczne dla dzieci, organizuje wyjazdy adaptacyjno – reintegracyjne dla matek z dziećmi, pomaga w zakupie leków i art. medycznych, organizuje tłumaczenie niezbędnych dokumentów, oraz pomaga odnaleźć się na rynku pracy.
– Caritas realizuje te działania dzięki naszym pracownikom i wolontariuszom, we współpracy z Fundacją Caritas Katowice, Wspólnotą Dobrego Pasterza i Zakonem Maltańskim – wyjaśnia ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas:
Najważniejsze zadania to zapewnienie noclegu, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej, udzielanie podstawowych informacji, organizacja kącika zabaw dla dzieci i w razie potrzeby karmy dla zwierząt. Na dworcu PKP pracownicy udzielają uchodźcom z Ukrainy wszelkich niezbędnych informacji, zapewniają podstawowe wyżywienie, artykuły higieniczne, pomagają w dotarciu do punktu recepcyjnego, udostępniają pokój dla matki z dzieckiem oraz organizują wsparcie psychologiczne w razie potrzeby. W obu punktach są osoby władające językiem ukraińskim – precyzje dyrektor.
Działania Caritas w obu punktach planowane jest do 31 sierpnia 2022 br.