Małżonkowie Domowego Kościoła oraz oazowicze ze wspólnot dzieci, młodzieży i dorosłych w Wilamowicach zakończyli kolejny rok formacyjny. Razem z nimi był bp Piotr Greger. Wszyscy razem modlili się podczas Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, a potem razem świętowali w plebańskim ogrodzie.
- Czego uczy nas jeszcze prawda o Trójcy Świętej? W wewnętrznym życiu Ojca, Syna i Ducha Świętego mamy do czynienia z nieustannym uniżaniem siebie po to, aby drugiego wywyższyć. Skoro człowiek jest stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo, to oznacza, że sens powołania stanowi postawa umierania dla siebie i ofiarowania swojego życia dla kogoś - zaznaczył biskup. - Jeśli jednak, z jakichkolwiek powodów, w naszym życiu zacznie dominować egoizm, wówczas żyjemy wbrew temu ukierunkowaniu. Dlatego w konsekwencji pojawia się uczucie frustracji, niezadowolenia, przychodzi zniechęcenie i kryzys sensu istnienia. Próba spojrzenia na człowieka z perspektywy działania Trójcy Świętej podpowiada, że tam, gdzie jest miłość na wzór tej panującej w wewnętrznym życiu Boga, tam jest prawdziwy obraz Boga i tam można Go zobaczyć.
Biskup zachęcił, by wpatrując się w model życia Bożego, poszukać w sobie przestrzeni naszego egoizmu: w małżeństwie, w rodzinie, w pracy zawodowej, w posłudze kapłańskiej, w zaangażowaniu społecznym, w relacjach towarzyskich. - Wszędzie tam, gdzie panuje egoizm czy podobne zachowania, tam potrzeba zmiany. Prawda o jednym Bogu obecnym i żyjącym w trzech Osobach nie jest tylko kwestią dogmatyczną, ale stanowi źródło inspiracji dla życia na co dzień. Ten pragmatyzm jest także istotnym kryterium potwierdzającym autentyczność naszego chrześcijaństwa - zauważył.
Biskup dodał również, że wilamowickie spotkanie, z racji obecności przedstawicieli Domowego Kościoła, stanowi preludium Światowego Spotkania, które odbędzie się w Rzymie z udziałem papieża Franciszka. W kolejnych dniach odbędą się w naszej diecezji spotkania połączone z błogosławieństwem rodzin (w najbliższa niedzielę w Harmężach, Rychwałdzie i Ustroniu).
Biskup zachęcił również do zaangażowania się w inicjatywę tzw. Duchowej Adopcji Rodzin - modlitwę w sytuacji kryzysów oraz trudności małżeńskich i rodzinnych, w którą włączają się także zakony kontemplacyjne z naszej diecezji.