– Gdyby wrócić do emocji z roku 1922, to skalę ówczesnej nadziei porównałbym pod pewnymi względami do roku 1980, kiedy powstawała „Solidarność”, a może też do 1989 r. – powiedział w Radiu eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, zapowiadając szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Polskę.
– Nie jesteśmy w stanie i rangą, i sposobem tych obchodów dorównać entuzjazmowi, który przeżywali Ślązacy w 1922 r.. To był szczęśliwy finał nie tylko trzech powstań śląskich, ale ziszczenie się marzenia, którego początki możemy datować na połowę XIX wieku, czyli moment przebudzenia się polskiej świadomości narodowej – mówił dr Andrzej Sznajder. – To było podobne natężenie nadziei i społecznego zaangażowania i podobnego potem rozczarowania, co jest rzeczą w procesach historycznych oczywistą i można znaleźć wiele analogii – przyznał dyrektor katowickiego oddziału IPN. – Chcemy tę historię opowiadać w całej Polsce – mówił, podkreślając, że wciąż popełniane są nawet tak podstawowe błędy, jak przekonanie, że Śląsk był pod zaborami.
Gość Radia eM podkreślił, że rocznicowe wydarzenia, przygotowywane przez IPN są finiszem trzyletnich prac instytutu, na które złożyło się m.in. ponad 25 publikacji naukowych i popularnonaukowych, ponad 20 materiałów dydaktycznych, wystawy, które odwiedziły ponad 120 miast w całej Polsce, a także ponad pół miliona egzemplarzy dodatków prasowych o zasięgu ogólnopolskim.
Jak zaznaczył dr Sznajder, kumulacja obchodów 100-lecia ma nastąpić w dniach 18-19 czerwca. Odbędzie się wtedy m.in. rekonstrukcja wkroczenia wojsk polskich do Katowic od strony Szopienic, koncerty na katowickim Rynku, uroczysta Msza św. w katedrze, otwarcie Panteonu Górnośląskiego i koncert przed katedrą. Swoje obchody przygotowują też inne miasta, celując w te daty, kiedy w nich miało miejsce przejęcie przez polską administrację.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.