107,6 FM

Śląskie. Poradnik bezpieczeństwa. Gdzie schronić się w przypadku zagrożenia?

W razie ataku bombowego, nie wiemy gdzie się schronić. Poza tym, schronów w całym kraju jest jak na lekarstwo. Zapytaliśmy mieszkańców aglomeracji śląskiej, gdzie szukaliby bezpiecznego miejsca, w razie zagrożenia militarnego. O rady zapytaliśmy też ekspertów.

Już ponad trzy miesiące trwa wojna na Ukrainie. Działania Rosji u naszych sąsiadów uruchomiły lawinę pytań nt. przygotowania nas Polaków, na różne zagrożenia, w tym militarne. Jak mówi Klaudia Jadwiszczyk, instruktorka surviwalu i edukatorka leśna, warto mieć przygotowany plecak ewakuacyjny. A w nim przede wszystkim schować  apteczkę. Co jeszcze powinno się tam znaleźć?

Warto mieć także w plecaku posiłek na 2 dni i wodę, radio, a także ciepłe ubranie. W kwietniu na rządowych stronach pojawił się poradnik 'Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny'. Warto do niego sięgnąć!

Schrony w Polsce w zasadzie nie istnieją

Nieliczne obiekty powstałe w okresie PRL-u dziś są z reguły w opłakanym stanie i nie nadają się do chronienia ludności. Nawet dotarcie do informacji o tym, gdzie jest najbliższy schron, jest bardzo trudne. Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim mówi, że to efekt długotrwałego czasu pokoju:

Jak powiedział nam Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, obecnie zachowane schrony z czasów PRL-u pomieściłyby tylko nieznaczną część mieszkańców. I to tych szczególnie przydatnych:

Gdzie mieszkańcy woj. śląskiego szukaliby schronienia w razie zagrożenia?

Na Śląsku i Zagłębiu ogółem znajduje się około 3 tys. obiektów, w których można się skryć. To głównie pozostałości z czasów zimnej wojny.  Są to piwnice w blokach i szkołach budowanych w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia, a także podziemia zakładów przemysłowych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy