Zakończył się diecezjalny etap prac ogłoszonego przez papieża Franciszka synodu dla całego Kościoła. Opracowana została Synteza Drogi Synodalnej z jedenastoma postulatami.
Spotkanie kończące etap diecezjalny odbyło się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Uczestniczyli w nim bp Andrzej Iwanecki, ks. prof. dr. hab. Jan Kochel, koordynator prac synodalnych w diecezji gliwickiej, i jego dwóch zastępców: ks. Tomasz Wolnik (odpowiedzialny za temat młodych i sprawy medialne) i ks. Patryk Gawłowski (odpowiedzialny za „peryferia” – miejsca i osoby na obrzeżach Kościoła), a także ks. Artur Sepioło, koordynator ruchów, wspólnot i stowarzyszeń diecezji gliwickiej oraz około 20 osób świeckich zaangażowanych w prace synodu.
Ks. prof. dr. hab. Jan Kochel, koordynator prac synodalnych w diecezji gliwickiej. Klaudia Cwołek /Foto GośćKs. Jan Kochel przedstawił założenia prac i ich przebieg. Podał m.in., że w naszej diecezji w parafiach i wspólnotach odbyło się pięć spotkań wg zaproponowanych tematów i pytań do dyskusji. Zaangażowało się 61 parafii na 157 w diecezji oraz 31 wspólnot. Podkreślił potrzebę kontynuacji spotkań i pogłębiania zgłoszonych tematów, żeby prace synodalne nie zakończyły się wysłaniem opracowania do Warszawy.
Dzisiejsze (28 maja) spotkanie diecezjalne w Gliwicach prawie w całości zostało poświęcone wysłuchaniu wniosków, propozycji i uwag. Zgodnie z założeniem głos oddano świeckim. Wypowiedziało się kilkanaście osób, a księża tym razem głównie słuchali ich relacji.
Wnioski – często zbieżne – dotyczyły różnych kwestii, m.in. współpracy świeckich z duchownymi, oddawania świeckim odpowiedzialności za różne sprawy w Kościele, potrzeby dialogu i spotkań także na płaszczyźnie relacji osobowych, troski o nieobecną młodzież i ludzi „na peryferiach”, organizacji pracy czy jakości listów pasterskich i kazań. Zgłaszano przy tej okazji propozycje zmian i sposoby rozwiązań niektórych problemów.
Czas słuchania... Klaudia Cwołek /Foto GośćNa zakończenie bp Andrzej Iwanecki, dziękując za zaangażowanie w synod, zauważył, że temat jest wciąż otwarty. Wskazał przy tym na dwie płaszczyzny Kościoła żywego – liturgię i wspólnotę, gdzie można stawiać pytania dotyczące spraw Bożych. – Rozbudowujmy tę płaszczyznę, gdzie możemy się spotkać i porozmawiać o tym, co dzieje się w Kościele – zachęcał.
Tekst Syntezy Drogi Synodalnej, wypracowanej na podstawie wniosków przekazanych wcześniej od uczestników spotkań synodalnych dostępny jest TUTAJ.
Etap diecezjalny zwołanego przez papieża Franciszka XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczął się 17 października ub.r. tydzień po ogłoszeniu go w Rzymie. Synod odbywa się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Teraz nastąpią dwa kolejne etapy: kontynentalny i powszechny. Synod zakończy się w październiku 2023 roku.
Na ten temat: