– Zdrowie fizyczne kobiet zależy od ich zdrowia emocjonalnego – powiedział w Radiu eM ginekolog, dr Mariusz K. Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Mówiąc w Dniu Matki o zdrowiu kobiet, zaznaczył, że świadomość odpowiedzialności za zdrowie kobiet rośnie, a jednocześnie ostatnie dwa-trzy lata są dosyć trudne.
Dr Mariusz Wójtowicz zaznaczył, że świadomość odpowiedzialności za zdrowie kobiet rośnie, realizowanych jest wiele programów, np. profilaktyka raka sutka, czy raka szyjki macicy. Jednak, jak zauważył, w okresie pandemii dbałość o zdrowie pań była mniejsza z powodu utrudnionego dostępu do lekarza, ale też z obawy przed zakażeniem covid-19.
Prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, którego częścią jest Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, zwrócił uwagę na to, żeby na zdrowie patrzeć szerzej niż tylko fizycznie. – Najważniejsza jest rodzina i życie osobiste. To baza, fundament naszego funkcjonowania. Wsparcie drugiego człowieka jest najistotniejsze. Bez tego nie ma szczęścia. Kiedy człowiek jest nieszczęśliwy, to zaburzają się różne mechanizmy, w tym mechanizm odpornościowy – powiedział w „Rozmowie poranka”. – Dom, rodzina, bycie matką, żoną to bardzo ważny element życia. Wydaje mi się, że najważniejszy. Zdrowa kobieta emocjonalnie i fizycznie to też zdrowe dziecko. I z tego musimy sobie zdawać sprawę – kontynuował.
Dr Mariusz K. Wójtowicz wskazał też na to, jak zmieniają się obyczaje związane z porodem. Wskazał na potrzebę uczestniczenia w porodzie męża, partnera, czy osoby bliskiej. Powiedział, że w kierowanym przez niego zabrzańskim szpitalu ojciec dziecka może także uczestniczyć w porodzie przez cesarskie cięcie. Opowiedział się jednocześnie przeciwko nadużywaniu tej metody porodu, tłumacząc jakie znaczenie może to mieć dla zdrowia kobiety. – Okres ciąży, zmiany, które zachodzą w trakcie ciąży to jest naprawdę cud Boski i nie należy od takiego sformułowania uciekać – podkreślił gość Radia eM.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.