Gliwice. Modlitwa w 122. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego i peregrynacja relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Poświęcenie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który obecnie jest katedrą, odbyło się 16 maja 1900 r. Uroczystości w Gliwicach przewodniczył wtedy biskup wrocławski kard. Georg Kopp.
W rocznicę tego wydarzenia Mszy św. w intencji parafian i diecezjan, fundatorów i budowniczych kościoła katedralnego oraz członków Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana” przewodniczył bp Jan Kopiec. A koncelebrowali ją m. in. bp Jan Wieczorek i ks. Marek Pyka, diecezjalny asystent tego stowarzyszenia.
Przedstawicielki Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wniosły relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mira Fiutak /Foto GośćBiskup gliwicki przypomniał w homilii słowa św. Augustyna, związane z oddaniem nowej świątyni, że to miejsce, gdzie człowiek może spotkać się z Bogiem.
- Tu przez akt konsekracji, poświęcenia, Bóg ma swoje szczególne upodobanie, by nam pomagać. Nie tylko by odbierać tutaj cześć, co wynika z samej natury - powiedział.
Kazanie bp. Jana Kopca:
W liturgii czytany był fragment Ewangelii według św. Łukasza o spotkaniu Zacheusza z Jezusem. - Nawiązując do tamtej sytuacji, można zapytać, czy nam zależy na tym pragnieniu: "Dziś chcę być, Panie, z Tobą, bo taka jest Twoja wola. Ty na mnie czekasz". Czy jest w nas pragnienie zakosztowania tej Twojej obecności? - powiedział.
- Mamy piękne świątynie, jak ta nasza katedralna w Gliwicach. Jest otwarta, prowadzonych jest tu wiele prac, które mają nie tylko ją upiększyć, ale także sprzyjać nadprzyrodzonemu ukierunkowaniu naszych myśli i tęsknot, a także szukaniu wyjaśnienia spraw, z którymi sobie poradzić nie możemy. My dzisiaj, przyzwyczajeni do tego, że mamy tyle świętych miejsc do dyspozycji, czy potrafimy kierować do Boga taką prośbę: "Panie, chcę być z Tobą" - pytał bp Kopiec.
Uroczystość w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego połączona była z peregrynacją relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która właśnie odbywa się w diecezji gliwickiej, a organizowana jest przez "Civitas Christiana". Zaproponowano ją w kolejnych oddziałach po wrześniowej beatyfikacji patrona stowarzyszenia.
U nas modlitwa przy relikwiach kardynała Wyszyńskiego odbyła się już m. in. w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, gdzie leczona była siostra Nulla, której uzdrowienie za jego wstawiennictwem uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.
Program peregrynacji w kolejnych dniach można znaleźć: TUTAJ.