Przez kilkadziesiąt lat zakonnik z opactwa Sylvanès pracował nad odnową śpiewu liturgicznego w Kościele katolickim.
We wspólnym oświadczeniu prowincjał dominikański z Tuluzy i przewodniczący powołanej prze francuskie zakony komisji ds. odszkodowań za przestępstwa seksualne poinformowali o tym, że „bracia dominikanie z prowincji tuluskiej zostali oskarżeni o poważne przestępstwa natury seksualnej wobec małoletnich, które niestety zostały potwierdzone”. Doniesienie w tej sprawie złożyli sami dominikanie jesienią 2021 roku.
Gouzes : la justice doit pouvoir faire son travail. Et par respect pour les victimes, oui il faut qu'il disparaisse du répertoire de musique des églises. https://t.co/0NU4D9eq4q
— Pierre-Yves Peurois (@pypeurois) 7 maja 2022
Prokurator z Rodez Olivier Naboulet wszczął 9 maja śledztwo wobec jednego z zakonników z opactwa Sylvanès w departamencie Aveyron w Oksytanii w związku z napaścią seksualną i gwałtem na małoletnim poniżej 15. roku życia. Źródła sądowe potwierdziły, że chodzi o o. Gouzes’a, co ujawnił już francuski dziennik katolicki „La Croix”. Oskarżenie przeciwko niemu wniosła matka ofiary, obecnie 22-letniego mężczyzny. Do zmuszania kilkuletniego chłopca do seksu oralnego miało dojść w połowie lat 2000. Jednocześnie matka ofiary podziękowała dominikanom za sposób, w jaki zareagowali na jej doniesienie.
Une enquête a été ouverte par le parquet de Rodez, dans l'Aveyron
— Famille Chrétienne (@FChretienne) 6 maja 2022
https://t.co/THIQELMXBh
Ten urodzony 6 czerwca 1943 roku znawca liturgii i kompozytor muzyki sakralnej, wykonywanej także w polskich kościołach, podjął w 1975 roku restaurację dawnego opactwa cystersów w Sylvanès. Stworzył tam Ośrodek Formacji do Liturgii i Śpiewu Sakralnego (Centre de formation à la liturgie et au chant sacré), którym kierował. Odwołując się do tradycji chorału gregoriańskiego, chorałowej muzyki protestanckiej i śpiewu bizantyjskiego, o. Gouzes tworzył nową muzyką sakralną, często wykonywaną podczas Mszy św. nie tylko w kościołach dominikańskich. Po polsku ukazała się jego książka „Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków. Rozmowy o wierze”.
Ojciec Gouzes założył też wspólnotę poszukiwań liturgicznych, w której - odwołując się do tradycji chorału gregoriańskiego, muzyki renesansowej i bizantyjskiej - pracował nad nową muzyką sakralną. Owoce tych poszukiwań stały się inspiracją do „rewolucji” liturgicznej, jaka miała miejsce w klasztorach dominikańskich w Polsce pod koniec lat 90. XX w.
Z powodu postępującej choroby Alzheimera o. Gouzes od 2018 roku przebywa w specjalistycznym ośrodku.