W katedrze gliwickiej odbyły się święcenia diakonatu trzech kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Są nimi Marek Czorny z parafii św. Jana Chrzciciela w Gliwicach-Żernikach, Paweł Pilśniak z parafii NMP Matki Kościoła w Gliwicach-Sikorniku i Łukasz Rasztar z parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu.
- Wszyscy uczniowie Pana Jezusa, wszyscy chrześcijanie są wezwani do służby na wzór naszego Mistrza. Zaś diakoni powinni w tej służbie przewodniczyć przez głoszenie Bożego Słowa, przez piękne świadectwo swojego życia. Mają wskazywać w jaki sposób należy służyć Bogu i człowiekowi we współczesnym świecie - mówił bp Andrzej Iwanecki.
Wskazał przy tym, jakie przymioty powinien mieć diakon. Przede wszystkim musi być wierzący i w wierze nieustannie się rozwijać, ma się modlić, żeby z modlitwy czerpać inspiracje do dobrego działania oraz ma być człowiekiem dialogu, zachowującym celibat jako wyraz niepodzielnej miłości ze względu na Boga, wolnej od nieczystości i chciwości. Bp Iwanecki podkreślił szczególną rolę modlitwy brewiarzowej, do której odmawiania diakoni się zobowiązują, a która uświęca poszczególne godziny dnia.
Kandydaci do diakonatu podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Klaudia Cwołek /Foto Gość- Bądźcie pewni, że zasiewane dobro, nawet gdy krótko jesteśmy w jakimś miejscu naszej posługi, ma wielką wartość – mówił biskup. Przytoczył m.in. przykład Franciszka Głucha, który w czasie I wojny światowej pomagając jeńcowi z terenu Ukrainy Zachodniej sam po latach został przez niego uratowany, gdy znalazł się na Wschodzie.
Wymieniając cechy diakona bp Iwanecki podkreślił także rolę Słowa Bożego i Eucharystii, pasterski i ojcowski rys jego służby, posłuszeństwo biskupowi i proboszczowi oraz wrażliwość na chorych i przebywających w odosobnieniu, którzy sami nie mogą dotrzeć do sakramentów świętych.
- Na zakończenie, pragnę was, drodzy bracia, którzy przyjmiecie za chwilę święcenia kapłańskie w stopniu diakona, zawierzyć Bogu przez Maryję. Ona jest dla nas przykładem prawdziwej służby Bożej – powiedział bp Iwanecki.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Nowo wyświęceni diakoni złożyli przyrzeczenia posługi w duchu pokornej miłości, wiernego głoszenia Ewangelii, zgodnie z tradycją Kościoła, życia w celibacie ze względu na Królestwo Niebieskie oraz pogłębiania ducha modlitwy i sprawowania Liturgii Godzin (codziennej modlitwy brewiarzowej). Podjęcie zobowiązań zwieńczyło przyrzeczenie posłuszeństwa, które każdy składał osobiście, wkładając swoje dłonie w dłonie biskupa.
Nowi diakoni z bp Andrzejem Iwaneckim. Od lewej: Marek Czorny, Łukasz Rasztar i Paweł Pilśniak. Klaudia Cwołek /Foto GośćDiakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich, najczęściej poprzedzający święcenia prezbiteratu, do których dzisiaj wyświęceni przygotowują się w opolskim seminarium. Diakoni mogą m.in. udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., błogosławić związki małżeńskie, głosić kazania, udzielać wiatyku umierającym, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym.