- Wszystko jest możliwe do zrealizowania, kiedy mówię "Tobie, Panie, zaufałem"; bo własne siły są zbyt małe - powiedział bp Jan Kopiec, który dokładnie 50 lat temu, 30 kwietnia 1972 roku, przyjął święcenia kapłańskie.
Dzisiaj podczas uroczystej Mszy św. biskup gliwicki razem z zebranymi w katedrze dziękował za tych 50 lat. Z tej okazji listy z jubileuszowymi życzeniami bp. Janowi Kopcowi przesłali ojciec święty Franciszek oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
- Nie ukrywam, że z ogromnym wzruszeniem staję dzisiaj tutaj, w gliwickiej katedrze, która od przeszło 10 lat jest także moim kościołem - powiedział na rozpoczęcie modlitwy. - Każdy z nas wie, że jubileusze służą przede wszystkim dokonaniu rachunku sumienia. O ile w młodszych latach wszystkie wydarzenia, nominacje to patrzenie w przyszłość, to teraz trzeba coraz bardziej z przejęciem, by nie powiedzieć nawet z lękiem, rozliczać się przed samym sobą, z tego, co już za mną. I co razem ze mną przeżywał najpierw Kościół opolski, a potem gliwicki - zauważył biskup Kopiec.
Razem z Jubilatem Mszę św. koncelebrowali m.in. arcybiskupi: Wiktor Skworc, metropolita katowicki, Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz Damian Zimoń i Adrian Galbas z Katowic, biskupi: Andrzej Czaja i Paweł Stobrawa z Opola, Grzegorz Olszowski z Katowic oraz Jan Wieczorek i Andrzej Iwanecki z Gliwic, a także o. Alard Maliszewski OFM, nowy prowincjał franciszkanów prowincji św. Jadwigi Śląskiej z Wrocławia.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz międzydiecezjalnego seminarium duchownego w Opolu, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, członkowie stowarzyszeń i bractw działających w diecezji
Abp Józef Kupny przypomniał w kazaniu życiorys Jubilata, zaznaczając, że równolegle z posługą duszpasterską prowadził on pracę naukową i angażował się w działania różnych gremiów w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
Homilia abp. Józefa Kupnego:
Nawiązał do fragmentu Dziejów Apostolskich opisującego powołanie pierwszych diakonów, w niełatwej sytuacji podziału pomiędzy wspólnotami chrześcijan. I postawę Apostołów, którzy w rozwiązywaniu problemów naśladowali działanie Jezusa.
- To niezwykle ważna podpowiedź dla współczesnych apostołów, kapłanów, biskupów, odpowiedzialnych za przewodniczenie konkretnym wspólnotom. Ich zadaniem jest nie tylko zażegnywać kryzysy, ale robić to na Boży sposób. Świat zapewne ma bardzo wiele pomysłów na sprawowanie urzędu kapłana, biskupa. Z różnych stron słyszymy podpowiedzi w jaki sposób powinniśmy rozwiązywać kryzysy w Kościele. Oczywiście z tej odpowiedzialności nikt nas nie zwolni. Jednak przyjmując święcenia kapłańskie, sakrę biskupią zobowiązaliśmy się, że będziemy to robić, naśladując Jezusa Chrystusa, mając świadomość Jego wsparcia, a równocześnie własnej niewystarczalności - zauważył metropolita wrocławski.