Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej w gliwickiej katedrze zakończyła się procesją rezurekcyjną.
Wielkosobotniej liturgii, która rozpoczęła się przed wejściem do kościoła, gdzie został poświęcony ogień i zapalony paschał - przewodniczył bp Jan Kopiec. Wśród koncelebrujących był również bp Jan Wieczorek.
Biskup gliwicki przypomniał w kazaniu, że od początku, kiedy ukształtowała się liturgia z uroczystością zmartwychwstania jako centrum, wszyscy wierzący gromadzili się wieczorem, by całą noc poświęcić na rozważanie i dziękczynienie.
Mówił o symbolice światła obecnej w liturgii Wigilii Paschalnej, która odbywa się nocą. - To na pewno daje naszemu dialogowi z Bogiem wyjątkowe ramy i zwiększa wyrazistość tego przekazu. Dzieje się tak, by nie zatrzymywać się w świetle słońca nad szczegółami i drugorzędnymi wrażeniami, ale dać się wciągnąć w wymowę tych wszystkich nadzwyczajnych znaków - powiedział.
Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem na zakończenie procesji rezurekcyjnej. Mira Fiutak /Foto GośćNa koniec życzył zebranym w katedrze odnowienia życia świetle Zmartwychwstałego Pana. - Niech ta dzisiejsza noc, którą z łaski Boga możemy tak pięknie przeżywać, wleje w nas nowe siły, niech wzbudzi w nas tęsknotę za życiem w pokoju, zgodzie i umiejętnym wspomaganiu siebie wzajemnie, od rodziny zaczynając, by życie nasze nie uległo skażeniu. Bo tyle razy słyszymy „mogłoby tak pięknie być na świecie bez wojen, bez krzywdzenia drugiego człowieka, bez marnowania i niszczenia wszelkiego dobra”. Tylko najpierw trzeba zmienić nasze serca - zauważył bp Kopiec.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna ogłaszająca światu, że Chrystus zmartwychwstał, oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.