Chcemy, aby energetyka węglowa mogła w Polsce funkcjonować w znacznie dłuższej perspektywie, niż do 2049 r., a także być stabilizatorem systemu energetycznego – powiedział dziś [04.04.2022] w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych. Jacek Sasin spotkał się z górniczymi związkowcami na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Występując na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, poświęconym modyfikacji planów transformacji energetycznej w związku z wojną na Ukrainie, wicepremier Jacek Sasin odniósł się do zawartej w maju ub. roku umowy społecznej, zakładającej wygaszanie górnictwa węglowego w perspektywie 2049 r. oraz projektu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Jak podkreślił, plany te – wypracowane przez ostatnie dwa lata – muszą w sytuacji zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę zostać poddane „kolejnemu przemyśleniu” i korektom:
Górniczy związkowcy zgadzają się z rządem, ale wskazują, że na spotkaniu dotyczącym transformacji energetycznej rząd nie przedstawił konkretów - alarmował Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność:
Szef MAP nawiązując o decyzji polskiego rządu o embargu na węgiel rosyjski zaznaczył, że choć w praktyce oznacza to zmianę kierunków importu, najlepiej byłoby go zastępować krajową produkcją. „To wymaga inwestycji, to nie jest tanie, ale jestem zdeterminowany, aby takie inwestycje w tym zakresie miały miejsce. Jest podobne zdanie na ten temat pani minister klimatu Anny Moskwy” - zapewnił.Szef MAP nawiązując o decyzji polskiego rządu o embargu na węgiel rosyjski zaznaczył, że choć w praktyce oznacza to zmianę kierunków importu, najlepiej byłoby go zastępować krajową produkcją. „To wymaga inwestycji, to nie jest tanie, ale jestem zdeterminowany, aby takie inwestycje w tym zakresie miały miejsce. Jest podobne zdanie na ten temat pani minister klimatu Anny Moskwy” - zapewnił.
Polska Grupa Górnicza zwiększy wydobycie węgla - zadeklarował z kolei jej prezes, Tomasz Rogala. W ten sposób spółka odpowie na zwiększone zapotrzebowanie na polskim rynku, po tym jak rząd zadeklarował, że rezygnuje z rosyjskiego surowca:
Deklaracje w sprawie przyszłości polskiego górnictwa składał w Katowicach również wicepremier Jacek Sasin. - Nie ustajemy w tych rozmowach, będziemy rozmawiać, natomiast w tej chwili ceny certyfikatów CO2 znacząco spadły, więc może nie jest to na dzisiaj tak bardzo dotkliwe, jak było jeszcze kilka miesięcy temu, ale chcielibyśmy założyć pewną stabilność tego układu i tego procesu, zabezpieczyć się przed gwałtownymi wzrostami cen, które będą powodowały perturbacje w energetyce – wyjaśnił minister aktywów.