– Zbrodnia katyńska, w świetle ostatnich wydarzeń, staje się ponownie pewnego rodzaju memento – powiedział w Radiu eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. W tych dniach przypadają rocznice związane ze zbrodnią katyńską.
– Całe dziesięciolecia przechowywaliśmy pamięć o tej zbrodni. Teraz zaczynamy lepiej rozumieć, co jest istotą polityki rosyjskiej – zauważył dr Andrzej Sznajder. Podkreślił, że trudno w tej chwili ocenić skalę zbrodni wojennych popełnianych przez armię Federacji Rosyjskiej w trwającej wojnie z Ukrainą. Przytoczył fragment „Listu z Fatimy” autorstwa ks. Franciszka Blachnickiego, w którym pisał w 1982 roku, że cały system zbudowany w Rosji po 1917 rozwinął się w światową potęgę, mającą polityczną formę supermocarstwa, której symbolem jest Kreml, występujący z programem nie tyle ateizmu, co antyteizmu. W tym systemie wszystko jest „anty-”, ma on wszystkie znamiona państwa antychrysta. – Ukraina jest dziś szańcem naszej cywilizacji – powiedział Andrzej Sznajder.
Gość Radia eM podkreślił, że odbywający się w tych dniach VIII ogólnopolski konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” to jeden z bardziej skutecznych sposobów dotarcia z wiedzą historyczną do młodzieży. Gala finałowa tego konkursu odbędzie się pojutrze (6.04) w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Zauważył, że na finałowe spotkanie przybywają co roku byłe więźniarki KL Ravensbruck.
Dyrektor katowickiego Oddziału IPN zachęcił też do zgłaszania kandydatów do II edycji Nagrody Honorowej IPN Świadek Historii. Kandydatury są przyjmowane do 22 kwietnia. Jak powiedział dr Andrzej Sznajder, pierwsza edycja tej nagrody pokazała jak liczne jest grono osób i instytucji, które zajmują się tematyką historyczną, stając się w ten sposób partnerami Instytutu Pamięci Narodowej.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.