Ponad 1000 obywateli Ukrainy - tyle zarejestrowało się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy od początku marca. Ponad 1300 zostało zgłoszonych do urzędów pracy, jako osoby już zatrudnione przez pracodawców.
Znakomita większość obywateli z Ukrainy zarejestrowanych w Urzędach Pracy to kobiety. - 35-44 lat - w tym przedziale mamy najwięcej zarejestrowanych osób z Ukrainy. Choć dużo jest osób też w młodszej grupie wiekowej - przyznaje Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP w Katowicach:
Najwięcej osób zarejestrowanych w urzędach pracy jest w powiecie wodzisławskim, w Mysłowicach i w Jaworznie.
Uchodźcy z Ukrainy znajdują zatrudnienie w polskiej służbie zdrowia. Pierwsi lekarze są już przygotowywani do pracy w powiatowym szpitalu w Czeladzi. - Mamy odpowiedni system wdrażania Ukraińców do pracy - mówi Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora placówki:
W przygotowaniu do pełnoprawnej pracy w zawodzie w czeladzkim szpitalu jest w tej chwili sześciu lekarzy z Ukrainy. Proces adaptacji do pracy trwa około 3 miesięcy - w tym czasie m.in. poznają język i systemy informatyczne szpitala.
Tylko pierwszych czterech tygodniach wojny, kilkadziesiąt osób z Ukrainy dostało pracę w usługach dla biznesu. Mowa o zatrudnieniu w woj. śląskim chociażby na stanowisku księgowej. Paweł Panczej przedstawiciel tego sektora zwraca jednak uwagę, że uchodźcy potrzebują nie tylko ofert pracy, ale też wsparcia psychologicznego:
Większość uchodźców z Ukrainy to kobiety, a połowa osób uciekających przed wojną nie ukończyła 18. roku życia.