– Z największą gorliwością podejmujcie wasze powołanie – powiedział dwóm nowo wyświęconym diakonom abp Wiktor Skworc. Podczas liturgii święceń w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie święcenia diakonatu przyjęli: Karol Dolibóg oraz Szymon Grieger.
W homilii metropolita katowicki zwrócił uwagę na składane przez kandydatów do święceń diakonatu przyrzeczenia: czystość, posłuszeństwo i modlitwę. Nawiązał do odczytanego w ramach Liturgii Słowa fragmentu Listu św. Jakuba Apostoła stwierdzając, że „wytrwała modlitwa sprawiedliwego ma wielką moc” i jest „lekarstwem na wszystko”. Codzienną powinnością diakonów – podkreślił abp Skworc – będzie odtąd Liturgia Godzin. Składają się na nią w znacznej mierze psalmy. – Modlitwa odmawiana z sercem czystym i szczerym staje się ofiarą złożoną Bogu – kontynuował metropolita katowicki komentując wyśpiewany podczas liturgii święceń psalm responsoryjny. – Niech więc Twoja modlitwa wznosi się ku Bogu jak dym kadzidła – zwrócił się do kandydatów do święceń.
Zaznaczył, że poprzez przyjęcie święceń diakonatu – „pierwszy stopień sakramentu kapłaństwa” otrzymują oni szczególne uprawnienia, między innymi do błogosławienia w imieniu Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. – Te błogosławieństwa ustanowione przez Kościół są widzialnymi znakami, przez które „wyraża się i w sposób właściwy poszczególnym znakom urzeczywistnia” uświęcenie ludzi w Chrystusie oraz uwielbienie Boga, które stanowią cel, do jakiego zmierzają wszystkie inne dzieła Kościoła – mówił abp Skworc. Tłumaczył to „duszpasterskie spojrzenie na błogosławieństwa” odnosząc się m. in. do nauczania Soboru Watykańskiego II: „liturgia sakramentów i sakramentaliów sprawia, że dla należycie usposobionych wiernych każdą prawie okoliczność życia uświęca łaską wypływającą z paschalnego misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, z którego swoją moc czerpią wszystkie sakramenty”.
Metropolita katowicki zachęcił kandydatów do święceń diakonatu do gorliwej służby. – Z największą gorliwością podejmujcie wasze powołanie, obowiązki i zadania diakona w postawie służby – a należy do nich również błogosławienie. Błogosławicie więc! – prosił. Jednocześnie wskazał na nowego patrona Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach – bł. ks. Jana Franciszka Machę. – Na tej drodze sami możecie stać się błogosławionymi jak patron naszego seminarium ks. Jan Franciszek, w którego czyny i wizerunek wpatrywaliśmy się wszyscy – podkreślił abp Skworc.
W Radzionkowie święcenia przyjęli Szymon Grieger i Karol Dolibóg. Co mówili tuż po zakończeniu uroczystej liturgii?
Agata Nurek / Radio eMLiturgia święceń diakonatu odbyła się jednocześnie w czterech kościołach archidiecezji katowickiej. Poza kościołem św. Wojciecha w Radzionkowie były to kolejno: kościół św. Barbary w Bieruniu Nowym, kościół NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju oraz kościół Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.
Nowo wyświęceni diakoni to:
Piotr Sadło z Jastrzębia Zdroju, Parafia NMP Matki Kościoła;
Karol Dolibóg z Radzionkowa, Parafia św. Wojciecha;
Szymon Grieger z Piekar Śl., Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja;
Mateusz Poniszowski z Piekar Śl.-Kamienia, Parafia św. Piotra i Pawła;
Maciej Budner z Bierunia Nowego, Parafia św. Barbary;
Piotr Literski z Kochłowic, Parafia Trójcy Przenajświętszej;
Michał Paprotny z Kochłowic, Parafia Trójcy Przenajświętszej
Ich patronem rocznikowym jest św. Filip Neri.
Czytaj i słuchaj także:
Archidiecezja katowicka. Siedmiu alumnów przyjęło święcenia diakonatu