107,6 FM

Papieskie muzeum poszukuje pamiątek po Wojtyłach

Inicjatywa wadowickiego muzeum związana jest z przypadającą w tym roku 90. rocznicą śmierci starszego brata Jana Pawła II - Edmunda Wojtyły.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach poszukuje wszelkich pamiątek związanych z Edmundem Wojtyłą oraz rodziną Wojtyłów.

- Zachęcamy do przejrzenia domowych archiwów i zbiorów fotograficznych. Odnalezione materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanych przez muzeum projektach poświęconych E. Wojtyle, m.in. wystawie, publikacji i konferencji naukowej. Poszukiwane są np. stare fotografie, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku itp. - wyjaśnia Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.

Szczegółowych informacji udziela biuro muzeum: ul. Spadzista 8, 34-100 Wadowice, tel.: (33) 823 35 55, e-mail: muzeum@domjp2.pl.

Edmund Wojtyła urodził się w Krakowie 27 sierpnia 1906 r. jako pierworodny syn Karola i Emilii Wojtyłów. Przez pierwsze lata mieszkał w tym mieście, gdzie ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej. Sporą część życia spędził w Wadowicach, gdzie rodzina Wojtyłów mieszkała z przerwami od 1913 roku. W 1924 r. Edmund zakończył edukację w wadowickim gimnazjum i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył je sześć lat później. Pracował najpierw w Krakowie i w Wadowicach, a potem na stanowisku sekundariusza w szpitalu w Bielsku. Pod koniec 1932 r. zaraził się od swojej pacjentki płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 r. i został pochowany w Bielsku. W 1934 r. jego prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobowca na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" z grudnia 1932 r. można było przeczytać o jego śmierci: "Nie przebrzmiały jeszcze echa tragicznej śmierci dra Sochy, sekundariusza szpitala krajowego w Cieszynie, który umarł nabawiwszy się zakażenia krwi przy operacji. I oto znowu zmarł młody lekarz, jako ofiara swego zawodu śp. dr Edmund Wojtyła, sekundariusz szpitala miejskiego w Bielsku po 4-dniowej chorobie na ciężką płonicę. Przed 10 dniami spędził noc przy ciężko chorej na płonicę, którą chciał wyrwać ze szponów śmierci - lecz bezskutecznie; stąd wyniósł zabójczy zarazek i równocześnie fatalny dla siebie wyrok śmierci. Śp. dr Wojtyła urodził się w Krakowie; był znakomitym lekarzem i wartościowym człowiekiem i pozostawił po sobie szczery żal tych, którzy znali niepospolite zalety jego umysłu i serca".

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach udostępnia ok. 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz bogaty zbiór archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Do miejsca narodzin św. Jana Pawła II przybywają ludzie z całego świata. Muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, wśród nich z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy