107,6 FM

W najnowszym Gościu: kolejna płyta z kolekcji Biblia Audio

Bóg nie rzuca słów na wiatr. Zarówno gdy obiecuje pomyślność, jak i wtedy, gdy ostrzega przed karą. Widać to w biblijnych księgach: Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa – dołączonych na CD do najnowszego Gościa Niedzielnego.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 6/2022
Gość Niedzielny

 

W najnowszym "Gościu" także:

Pacjent jak światło [ks. Adam Pawlaszczyk]

Ponad połowa ankietowanych Polaków oświadcza, że aktualnie cierpi z powodu bólu pleców, a co szósty badany twierdzi, że bóle kręgosłupa odczuwa bardzo często. Choroby narządu ruchu są trzecią z kolei przyczyną zwolnień lekarskich, po chorobach układu oddechowego i ciąży. Ks. Adam Pawlaszczyk przygląda się fizjoterapii – w jakich wypadkach jest ona skuteczniejsza niż leki? „Ponoć święta Teresa powiedziała, że życie to „zła noc, spędzona w niewygodnej gospodzie”. –Prawda, że to trafne porównanie? – zapytał w „Drodze” święty JosemaríaEscrivá de Balaguer. Oczywiście, chciałoby się odpowiedzieć. I dodać: …a z biegiem lat ta gospoda jest coraz bardziej niewygodna. Czy jednak najwłaściwszą odpowiedzią na te niewygody jest stosowanie liczonych w kilogramach środków uśmierzających ból czy suplementów rzekomo poprawiających kondycję kości i stawów?” – pyta redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.

Świadek krzyża [Andrzej Grajewski]

Co człowiekowi XXI wieku ma do powiedzenia św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), w rozmowie z Andrzejem Grajewskim wyjaśnia dr Jadwiga Guerrero van der Meijden. „Jan Paweł II, ogłaszając Edytę Stein patronką Europy, nazwał ją symbolem tragedii XX wieku. Ta wybitna filozof, współtwórczyni kultury niemieckiej, która została zgładzona przez własny naród, bez sądu i procesu, jest symbolem wszystkich tragedii spowodowanych przez totalitaryzmy, jakie miały miejsce w ubiegłym stuleciu. W jej dorobku, osobie i przesłaniu sens cierpienia i przyjęcia ofiary jest szczególnie podkreślany” – mówi dr Guerrero van der Meijden.

Skromne, a złote [Jacek Dziedzina]

Kursy Alpha przebiły szklany sufit „niemocy” w Kościele. Od 45 lat udowadniają, że użalanie się nad pustoszejącymi świątyniami to nie jest szczyt możliwości dzisiejszych chrześcijan. Jacek Dziedzina przygląda się fenomenowi tego narzędzia ewangelizacyjnego i odpowiada na zarzuty, kierowane pod jego adresem. „To, na co „wpadł” w 1977 r. Charles Marnham, proboszcz parafii anglikańskiej Holy TrinityBrompton w Londynie, i co twórczo rozwinął jego następca John Irvine, a następnie (od początku lat 90. XX wieku) udoskonalił i wypromował w świecie NickyGumbel, to metoda stara jak chrześcijaństwo. Tylko nieco przykurzona lub raczej pozłacana tym, co drugorzędne, co może i dawało Kościołowi złudzenie „panowania nad sytuacją”, ale nie pozwalało dostrzec na czas znikających po cichu wiernych. Ta „odkurzona” przez anglikańskich (i chętnie przejęta przez katolickich) duchownych i świeckich metoda ma źródło w stylu życia Jezusa. Bóg, który stał się człowiekiem, często ucztował: od Kany Galilejskiej, przez liczne spotkania w domach uczniów, celników, faryzeuszów, po ostatnią wieczerzę. Podczas tych biesiad dokonywały się przemiany w ludzkich sercach. Uczestnicy kursów Alpha mogą również zaświadczyć, że przy wspólnym stole zaczynają się dziać prawdziwe cuda” – pisze autor.

Obietnice w realizacji [Andrzej Macura]

Bóg nie rzuca słów na wiatr. Zarówno gdy obiecuje pomyślność, jak i wtedy, gdy ostrzega przed karą. Widać to wyraźnie w biblijnych księgach: Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa. To właśnie te księgi – fragment dzieła „Biblia Audio. Superprodukcja” – dołączone są do najnowszego Gościa Niedzielnego. Andrzej Macura przybliża zawartość drugiej części Pięcioksiągu. „Pięcioksiąg, który chrześcijanie zaliczają do kategorii ksiąg historycznych Starego Testamentu, a żydzi nazywają krótko „Prawem”, to niejako konstytucja ludu Starego Przymierza. Zawiera odpowiedź na najbardziej podstawowe pytanie o to, kim jest człowiek, a także wyjaśnienie, czym jest Izrael i jakie są jego relacje z Bogiem. Kluczowym momentem opowieści Pięcioksięgu i całej historii Izraela jest opisane w Księdze Wyjścia zawarcie z Bogiem przymierza na Synaju. To ono nadało Izraelowi tożsamość” – tłumaczy.

Taka miłość nie rdzewieje [Franciszek Kucharczak]

Statystyki pokazują, że wzrost liczby rozwodów współgra ze spadkiem uczestnictwa w życiu Kościoła. „Dozgonna miłość” bez oparcia w Bogu okazuje się nader często miłością sezonową. Natomiast małżonkowie, którzy zachowują żywą relację z Chrystusem, z reguły pozostają sobie wierni, a ich związki są harmonijne – o tym też mówią statystyki. Mówią o tym również sami małżonkowie. Franciszek Kucharczak rozmawia z małżeństwami o tym, w jaki sposób budować trwałe, dobre związki i w jaki sposób ich relacja z Bogiem ma wpływ na relacje pomiędzy nimi nawzajem.

Telefon dziecięcej szansy [Agata Puścikowska]

Czy działanie anonimowych linii telefonicznych dla dzieci ma obecnie sens? Istnieją inne formy pomocy psychologicznej, jak chociażby szkolny psycholog, poradnie rejonowe itd. Jak więc telefony zaufania dla dzieci działają na co dzień? Kto przy nich dyżuruje i jaka jest ich rola? Odpowiedzi na te pytania szuka Agata Puścikowska. „Młodzi ludzie najczęściej dzwonią, gdy wali im się świat, a nie mogą zwierzyć się bliskiej starszej osobie, czują się zastraszeni albo są ofiarami różnego rodzaju przemocy. Czasami nie chcą martwić i obciążać rodziców. Bywa, że szukają informacji o telefonie zaufania w internecie. I tam też – anonimowo – wymieniają się opiniami na temat konkretnych linii, doświadczeń związanych z pierwszą rozmową. Jeśli dzwonią, traktują telefon jak instytucję ostatniej szansy, która pomoże w rozwiązaniu problemu” – zauważa autorka.

 

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy