W Bytomiu powalone przez wiatr drzewa uszkodziły liczne nagrobki na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego. Złamane drzewo rozbiło także fragment muru innego cmentarza przy ul. Prusa. W innym miejscu w tym mieście przygnieciony pniem drzewa został samochód. Sporo zgłoszeń dotyczy mniejszych uszkodzeń aut, na które spadły gałęzie. W dzielnicy Miechowice ułamane drzewo spadło na plac zabaw.
W rybnickiej dzielnicy Boguszowice wiatr przewrócił blaszany kontener przy ul. Kadetów, uszkadzając dwa stojące na pobliskim parkingu samochody.
Na katowickim Osiedlu Tysiąclecia wichura zerwała kilkumetrowy fragment warstwy izolacyjnej z dachu jednego z 14-piętrowych wieżowców przy ul. Mieszka I. Strażacy pracują nad usunięciem zwisającej z dachu płachty papy i styropianu. W akcji uczestniczą m.in. strażacy z jednostki wyspecjalizowanej w ratownictwie wysokościowym; silny wiatr uniemożliwił użycie wysięgnika.
W Zawierciu zerwany został styropianowy fragment ocieplenia budynku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego. Jak wynika z informacji śląskiej straży pożarnej, w niedzielę od rana do godziny 14.00 w woj. śląskim doszło w sumie do 76 zdarzeń związanych z uszkodzeniami dachów, z których 65 dotyczyło budynków mieszkalnych - jedno lub wielorodzinnych.
Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w niedzielę od rana do 14.00, w ciągu niespełna siedmiu godzin, straż pożarna odnotowała 842 zdarzenia wynikające z warunków pogodowych.
Najczęściej strażacy interweniowali dotąd w powiatach: tarnogórskim (94 zgłoszenia), częstochowskim (79), gliwickim (71) i lublinieckim (41), a także w Bytomiu (61 interwencji), Katowicach (52) i Zabrzu (39). Głównie usuwano z dróg powalone drzewa (jak w Bieruniu, Imielinie czy Tychach) i złamane przez wichurę gałęzie.
Powalone drzewo czasowo zablokowało drogę wojewódzką nr 795 w kierunku Secemina. W miejscowości Bonowice w gminie Szczekociny drzewo upadło na przewody elektryczne. W Imielinie wiatr zerwał iluminację świąteczną. W Tychach na skrzyżowaniu ulic Burschego, Mikołowskiej i Dołowej wichura obróciła maszty z sygnalizacją świetlną, która przestała działać – naprawa będzie możliwa dopiero w poniedziałek, po ustaniu wichury.
Jak informowało w niedzielę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, wichury spowodowały w woj. śląskim przerwy w dostawach prądu do niespełna 9,2 tys. odbiorców - najwięcej w Sosnowcu, Tychach, powiecie bieruńsko-lędzińskim i gminie Rudziniec k. Gliwic. Energetycy stopniowo przywracają dostawy energii. W Bytomiu wichura przyczyniła się w niedzielę do awarii ogrzewania, która została już usunięta.
Warunki powodowe spowodowały zmianę planów organizatorów części imprez w ramach 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wiele plenerowych wydarzeń przeniesiono do budynków lub do internetu.
Od sobotniego wieczora do godziny 21. w niedzielę w woj. śląskim obowiązuje wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Prognozy wskazują, iż wiatr z zachodu i północnego zachodu może osiągać prędkość od 40 do 55 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 100 km/h. Lokalnie mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów woj. śląskiego.
Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.