107,6 FM

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

"Właśnie teraz, w tak trudnym dla wszystkich czasie, potrzeba niesienia nadziei jest szczególna" głosi Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Jest on obchodzony dziś pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w warunkach szczególnych i w sposób szczególny wobec światowej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, 26 stycznia obchodzimy coroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim. Przypada on zaraz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycyjnie temat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim zaczerpnięty jest z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku brzmi on: „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

Czas wyjątkowy, czas wzmożonych niepokojów społecznych na świecie, wywoływanych z różnych powodów, za którymi stoją ludzkie dramaty i utrata nadziei na lepszą przyszłość. Czas światowej pandemii pogłębia wiele z tych zjawisk, które zwiększają w nas frustrację i pesymizm.

Tym bardziej teraz, powinniśmy zwrócić się w stronę skąd płynie nadzieja, powinniśmy, jako ludzie wierzący, nieść nadzieję tym, którzy ją utracili. W encyklice „Fratelli Tutti” papież Franciszek mówi: "Zachęcam do nadziei […] Nadzieja jest odważna, potrafi spoglądać dalej, poza osobistą wygodę, poza małe pewności i zadowolenia, które zawężają widnokrąg, aby otwierać się na wielkie ideały, czyniące życie piękniejszym i godniejszym".

Źródłem nadziei jest Bóg, a sposobem by ją otrzymać jest wiara i modlitwa. W Biblii, w księdze Jeremiasza 29:11, czytamy: "Albowiem Ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją".

Jakże często zadajemy sobie pytanie: czy nadzieja może być niespełniona? Nie, jeśli jej źródłem jest wiara w Boga i właściwe postępowanie wobec innych ludzi. W Liście do Rzymian 5:5 możemy przeczytać: "A nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany".

W Koranie, w surze 7:56 czytamy: "Nie szerzcie zepsucia na ziemi/ po jej udoskonaleniu!/ Wzywajcie Go z obawą i nadzieją!/ Zaprawdę, miłosierdzie Boga jest bliskie / dla ludzi czyniących dobro!"

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w przesłaniu na miesiąc ramadan napisała: "Ludzkie braterstwo, objawiające się na różne sposoby, staje się zatem źródłem nadziei dla nas wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy są w jakiejkolwiek potrzebie. […] My, chrześcijanie i muzułmanie, wezwani jesteśmy do tego, aby nieść nadzieję na życie obecne i życie przyszłe, aby być świadkami, odnowicielami i budowniczymi tej nadziei, szczególnie wobec tych, którzy doświadczają trudu i rozpaczy".

Właśnie teraz, w tak trudnym dla wszystkich czasie, potrzeba niesienia nadziei jest szczególna. Nadzieja daje optymizm. Możemy wzmocnić siłę jej pozytywnego oddziaływania, wskazywania gdzie jej szukać, poprzez nasze wspólne, chrześcijan i muzułmanów, świadectwo wiary.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej

Rafał Berger – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

***

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy