107,6 FM

Przedmałżeński kurs dla par z całego świata

14 stycznia rusza kolejna edycja kursu przedmałżeńskiego on-line dla par porozumiewających się po angielsku.

Kurs zainicjowany przy krakowskim kościele dominikanów pw. św. Idziego, prowadzi o. Tomasz Albrecht OP wraz z małżeństwem Anną Marek - Cycoń i Rafałem Cycoń. "Ojcem założycielem" projektu jest o. Łukasz Miśko OP.

"W 2019 roku kiedy objąłem duszpasterstwo anglojęzyczne w kościele św. Idziego i zacząłem zajmować się kursami dla narzeczonych w j. polskim, zauważyłem dość sporą grupę obcokrajowców uczęszczających na te kursy. Byli to najczęściej narzeczeni dla których, poza barierą kulturową, próg językowy okazywał się często zbyt stromy. Pozwoliło to dostrzec bardzo wyraźnie wzrastającą potrzebę duszpasterską, związaną z dostępnością kursów przedmałżeńskich w j. angielskim" - mówi o. Miśko.

Tak narodził się pomysł, aby umożliwić międzynarodowym parom, z terenu archidiecezji krakowskiej i nie tylko, możliwość uczestnictwa w przygotowaniu do małżeństwa prowadzonym w języku angielskim.

"Uczestnicy to pary z całego świata, gdzie jedna ze stron pochodzi z Polski, przeważająca większość to panie, a panowie z zagranicy, choć zdarza się również odwrotnie. Poznają się przeważnie w pracy lub na wyjazdach z programu erasmus, bądź na wycieczce za granice. Każda para ma swoją wyjątkową historię" - mówi Anna Marek - Cycoń, wraz z mężem zaangażowana w posługę duszpasterstwa rodzin w archidiecezji krakowskiej.

Kurs prowadzony jest online.

"Dzięki temu wszystkie pary mogą w nich uczestniczyć, łącząc się z  różnych zakątków świata. Wyjątkowością naszego programu jest to, że dajemy narzeczonym czas na indywidualną pracę w parach i oprócz wykładów jest czas na świadectwa pary małżeńskiej . Niesamowite jest to, że kiedy pary się przedstawiają i widzą inne pary mieszane zdają sobie sprawę że nie są jedyną taką parą na świecie i poznawanie historii innych mieszanych par dodaje i wiary i nadziei że im się uda stworzyć dobry związek" - dodaje.

Współprowadzący kurs, o. Tomasz Albrecht, rektor kościoła św. Idziego, który przez lata był duszpasterzem w USA wspomina:

"Amerykanie są bardzo pragmatyczni, dlatego nacisk kładziony jest na kształtowanie warsztatu małżeńskiego - umiejętność związanych z dialogiem małżeńskim stawianiem granic, komunikacji bez przemocy, a także wspólnej modlitwy, wspólnego podejmowania decyzji, przyjmowania Bożego przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Większość par, które przygotowywałem podczas mojej pracy duszpasterskiej w USA, wstępowała w związek sakramentalny już po jakimś czasie wspólnego mieszkania. Wiązało się to z konkretnymi wyzwaniami związanymi z właściwym przekazaniem narzeczonym zasad etyki małżeńskiej, jakie praktykujemy w Kościele. Wielką nadzieją było dla mnie to, że obserwowałem trend odwrotny wobec tego który widzę w Polsce - wiek przyszłych małżonków w Stanach obniża się powoli, zwiększa się także stale ilość par, które dochowały sobie czystości przedmałżeńskiej" - dodaje.

Szczegóły na: krakow.dominikanie.pl/marriageprep

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy