107,6 FM

Adoracja to dzieło Ducha Świętego

Przedstawiciele parafii z całej Polski spotkali się na IX Krajowym Forum Nieustannej Adoracji w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej.

Centralnym punktem pierwszego z dwóch dni IX Krajowego Forum Nieustannej Adoracji, które 11 i 12 grudnia odbywa się w Warszawie, była Msza św. w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich MB Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej. - Adoracja to dzieło Ducha Świętego, nikt bez pomocy Ducha nie potrafi powiedzieć: "Panem jest Jezus” - mówił w homilii ks. Tadeusz Polak.

Kaznodzieja wyjaśnił, że modlitwa adoracyjna to spotkanie z Bogiem, który "kocha i który posyła”. - W świecie, dla którego Bogiem jest pieniądz, seks, narkotyk, przyjemność, władza, naszym posłannictwem jest głoszenie Boga żywego. "A to jest życie wieczne” - mówił Jezus, „aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” - dodał.

Zachęcił także do podążania drogą wiary, która prowadzi na sam szczyt. - Na szczyt zjednoczenia z Tym, który Jest i który Kocha. Idźmy przez sakramenty, adorację na szczyt - do nieba na wieczystą adorację, którą przygotował nam Bóg - powiedział.

Wcześniej uczestnicy forum wysłuchali konferencji wokół adoracji eucharystycznej "Adoracja i krzyż”, którą wygłosił ks. Tadeusz Polak. W programie zaplanowano także świadectwa i wspólną modlitwę nieszporami. W niedzielę 12 grudnia uczestnicy forum będą rozważać słowo Boże, o godz. 11 przewidziana jest Eucharystia, a po niej dzielenie w małych grupach.

W IX Krajowym Forum Nieustannej Adoracji bierze udział 11 parafii z całej Polski m.in. z Białegostoku, Ełku, Wyszkowa, Katowic, Łomży, Łodzi, Grabowcu, Suchcic, Tarnowa czy Dąbrowy Tarnowskiej i Warszawy.

Kościół Matki Bożej Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej to drugie - po parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole - miejsce w stolicy, którym wystawionego w Najświętszym Sakramencie Pana Jezusa od 2018 r. można adorować całą dobę. - To jest dla nas wielki dar i zadanie - mówi s. Edyta, mniszka z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich.

- Pragnienie adoracji narodziło się po misjach parafialnych, kiedy po tygodniu nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu przyszli do nas świeccy z prośbą o kontynuowanie modlitwy przed Eucharystycznym Jezusem - wyjaśnia mniszka. - To był czas wzajemnego słuchania siebie w duchu synodalności i pragnień, które dawał Duch Święty. Doświadczenia wspólnej troski o Kościół, gdyż pracujący na pół etatu mnisi i mniszki nie jesteśmy w stanie sami podjąć się tego dzieła - dodaje.

Stałe godziny dyżurów, oprócz braci i sióstr, pełni kilkanaście osób i wspólnot.

- Traktujemy wieczystą adorację jako formę modlitwy za miasto, którą mają w swojej regule bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Ale to także modlitwa dla miasta. Dzięki naszej służbie przy Panu Jezusie, może tu przyjechać każdy o dowolnej porze, kto ma potrzebę spotkania się z żywym Bogiem - mówi Maciej Jakubowski, świecki adorujący.

Pierwsze ogólnopolskie spotkanie pod nazwą Krajowe Forum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach odbyło się w 2012 r. w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na warszawskim Kole. Nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu trwa tam od 1987 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy