Na przekór opiniom, że młodych trudno dziś zatrzymać w Kościele, członkowie Duszpasterstwa Akademickiego przy Katedrze w Bielsku-Białej oraz salwatoriańskiego duszpasterstwa młodzieży "Bagno" z Cygańskiego Lasu spotkali się razem na rekolekcjach w ośrodku sióstr antoninek w Korbielowie.
Od paru lat młodzi z Salwatoriańskiego Duszpasterstwa "Bagno" przy parafii NMP Królowej Polski w Cygańskim Lesie wyjeżdżają razem ze swoim duszpasterzem na weekendowe rekolekcje. Od roku ich opiekunem jest ks. Marek Sawicki SDS. Kiedy szukał rekolekcjonisty, wiele osób polecało mu ks. Pawła Stawarczyka, neoprezbitera, diecezjalnego duszpasterza akademickiego z DA przy Katedrze św. Mikołaja w Bielsku. Tam wspólnota studentów odradza się po covidowej przerwie.
Wystarczyła krótka rozmowa, której efektem był wspólny weekend Bagna i DA przy Katedrze w Korbielowie, pod hasłem: "W komunii z ludźmi i Bogiem". Dzięki serdeczności i otwartości sióstr antoninek 25 młodych z obu wspólnot razem uczestniczyło w konferencjach, Mszach św., adoracji Najświętszego Sakramentu (także całonocnej), dyskusjach i warsztatach w małych grupach, posiłkach i oczywiście spotkaniach integracyjnych. W dowolnym czasie każdy mógł skorzystać ze spowiedzi lub indywidualnej rozmowy z księżmi.
Bagno z ks. Markiem Sawickim SDS przy wspólnotowym stole u sióstr antoninek.- Kiedy w czasie wakacji rozmawiałem z nowymi liderami Bagna: Dominiką Matuszczyk i Dominikiem Niemczykiem, doszliśmy do wniosku, że warto się teraz szerzej zająć tematem wspólnoty - mówi ks. Marek.
- Nasze relacje były i nierzadko wciąż są utrudnione albo są online. To nie ułatwia budowaniu wspólnoty - tłumaczy Dominika.
- Czas pandemii bardzo pokiereszował relacje we wspólnotach - dodaje ks. Paweł. - Starałem się przedstawić wartość wspólnoty, opowiedzieć o tym, jak budować relacje, co pomaga, a co przeszkadza w relacjach między człowiekiem i Panem Bogiem.
Konferencje dotyczyły trzech płaszczyzn: relacji z sobą samym, z innymi ludźmi i z Panem Bogiem.
- Każdego dnia towarzyszyła nam modlitwa brewiarzowa - dla wielu stanowi nowość, której się razem uczyliśmy. Ale ściągnięcie aplikacji już mobilizuje do jej praktykowania. Przekonujemy się, jak dobrze jest dzień zacząć słowem Bożym, które pracuje potem w nas przez cały dzień - mówią Dominika i Dominik.
- Zależało nam na tym, żeby skupić się na dwóch sprawach: wzajemnych relacjach i rozwoju duchowym. A modlitwa brewiarzowa to jest wejście w komunię z Bogiem i całym Kościołem, bo tę modlitwę praktykuje się na całym świecie - tłumaczy ks. Paweł.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że taki czas, w którym łatwiej oderwać się od codziennych spraw, kiedy jest się ze sobą cały czas pod jednym dachem, jest dla wspólnoty nieoceniony. Wspólnie rodzą się nowe pomysły na to, jak stworzyć miejsce, w którym odnajdzie się każdy.
- Przychodzimy do wspólnoty, żeby poznać Pana Boga, pogłębić z Nim relację. Samemu trudniej jest wytrwać, a w grupie ludzi, którzy żyją podobnymi wartościami, jest zawsze łatwiej - podkreśla Dominik.
Dom sióstr antoninek w Korbielowie, gdzie spotkali się młodzi z bielskich wspólnot.- Taki czas wyjazdowych rekolekcji daje nam wiele okazji do budowania i wzmacniania relacji. Zazwyczaj w tygodniu nie ma na to czasu, a tu możemy spokojnie, bez pośpiechu usiąść, porozmawiać, być sobą - mówi Sebastian z "Bagna". - Te rekolekcje są dla nas też ważne z tego względu, że nasza wspólnota od niedawna ma nowych liderów. To czas zmian, o których chcemy rozmawiać i odnajdywać w nich swoje miejsce. Bo zmiany we wspólnocie są po to, żeby nas prowadziły do przodu, do wzrastania.
- Wspólnota ma w moim życiu ważne miejsce - pomaga mi w relacji z Panem Bogiem, mobilizuje do przemyśleń, do refleksji nad tym, czy idę w dobrą stronę - dodaje Agnieszka. - Bywają sytuacje, kiedy wspólnota mnie irytuje, denerwuje. Wtedy zdaję sobie sprawę, ile potrzeba mi jeszcze pokory, ile mi jeszcze brakuje, ile muszę nas sobą pracować. Wspólnota pokazuje mi, że nie mogę stać w miejscu.
Łukasz, Kasia i Martyna dopowiadają, że bycie we wspólnocie wymaga swoistego wychodzenia ze swojej strefy komfortu. - Dla nas wspólnota jest dobrem wyższym i czasem dla tego dobra powinniśmy trochę zrezygnować z siebie. To oczywiście nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego, co dla nas osobiście jest ważne. W naszej wspólnocie są osoby obecne od kilku lat, ale jest i wiele nowych. Jako wspólnota musimy tak pracować, żeby ani jedni, ani drudzy nie czuli się zaniedbani albo niepotrzebnie wyróżniani. Chcielibyśmy, żeby każdy mógł czerpać, ale i chciał dawać.
Młodzi z Bagna podkreślają, że zapraszają do wspólnoty wszystkich, którzy mają otwarte serca i umysły. - Zdrowa wspólnota to taka, która przypomina Jezioro Galilejskie - wpływa do niej rzeka Jordan, która niesie nowe, świeże wody, nowe życie, potem także z niej wypływa i płynie dalej, ku Morzu Martwemu. No właśnie - to morze jest martwe, bo tylko przyjmuje wodę. Nie daje nic z siebie… - dodają. - Jeśli czegokolwiek podejmujemy się we wspólnocie, robimy to w wolności. Jeśli pada jakiś pomysł i nie ma chętnych, którzy by go zrealizowali, mamy dwa wyjścia: albo uznać, że nie warto się za to zabierać, albo pomyśleć, czy nie potrzebujmy bardziej pracować - każdy osobiście nad sobą - żeby jednak coś z siebie dać innym.
Na swoje spotkania Bagno zaprasza wszystkich studentów i osoby pracujące, wierzących, niewierzących i poszukujących w czwartki o 18.30 - najpierw na Mszę św. w kaplicy dolnego kościoła, a następnie na spotkania biblijne, tematyczne, dotyczące Dekalogu i wielu innych zagadnień - i na niedzielną Mszę św. o 19.15.
W każdą czwartą niedzielę miesiąca wspólnota prowadzi także swoje audycje w radiu "Anioł Beskidów" - w tym roku "odczarowuje" przypowieści Jezusa, zapraszając do przenoszenia ich we współczesną rzeczywistość.
- Zapraszamy także na nasz Facebook. Wielokrotnie już przekonaliśmy się o znaczeniu informacji w mediach społecznościowych - wiele osób dotarło do nas właśnie tą drogą - dodaje Dominik. Bagno na FB odnajdziecie TUTAJ.
Z kolei DA przy Katedrze spotyka się we wtorki. Na Mszę św. o 18.30 w katedrze zaprasza całe środowisko akademickie, a następnie na spotkanie studentów w salce na plebanii - co tydzień w innej formie: konferencji odnoszącej się do Katechizmu Kościoła Katolickiego, kręgu biblijnego, modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i wybranej przez studentów luźnej formie integracyjnej. Msze św. niedzielne - o 20.00.