107,6 FM

Przyjedź na beatyfikację Hanika

Katowice. Katedra będzie otwarta dla wiernych od 8.00 w dniu beatyfikacji ks. Jana Machy, w sobotę 20 listopada. - Zachęcamy do wcześniejszego przybywania i zajmowania dostępnych miejsc - mówi rzecznik archidiecezji.

Uroczysta Msza św. odbędzie się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w sobotę 20 listopada o 10.00. Będzie jej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Godzinę przed Mszą św., o 9.00, rozpocznie się czuwanie modlitewne przygotowane m.in. przez stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz Teatr Cordis z Jastrzębia-Zdroju.

Ksiądz Macha jest bliski młodym artystom z Teatru Cordis, którzy od września prezentują na całym Śląsku, przy pełnych salach, przejmujący spektakl "Hanik 1257". Bliscy zwracali się do ks. Jana właśnie tym śląskim zdrobnieniem - "Hanik".

Wewnątrz świątyni wyznaczono sektor dla zaproszonych gości; pozostałe miejsca - siedzące i stojące - są przeznaczone dla wszystkich chcących wziąć udział w uroczystości. - Zachęcamy do wcześniejszego przybywania i zajmowania dostępnych miejsc - mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. Organizatorzy zadbali także o telebimy umożliwiające uczestnictwo wszystkim, którzy nie zmieszczą się w katedrze. - Pierwszy ustawiony będzie w kościele akademickim w podziemiach katedry, drugi - na placu im. św. Jana Pawła II przed katedrą - dodaje rzecznik.

Przeczytaj więcej i dowiedz się, kim był ks. Jan Macha

Jan-Macha-biografia-beatyfikacja

Jak będzie wyglądała liturgia w czasie beatyfikacji ks. Jana Machy? Zostanie odprawiona w językach łacińskim i polskim. Obrzęd beatyfikacyjny nastąpi zaraz po odśpiewaniu "Kyrie". Rozpocznie go prośba metropolity katowickiego do papieża Franciszka o wpisanie do grona błogosławionych czcigodnego sługi Bożego Jana Franciszka Machy. Arcybiskup Skworc złoży ją na ręce delegata  papieskiego kard. Marcello Semeraro.

Kluczowy moment obrzędu beatyfikacyjnego nastąpi po odczytaniu przez postulatora, ks. Damiana Bednarskiego, biografii ks. Jana Machy. Wówczas z mandatu Ojca Świętego Franciszka odczytany zostanie list apostolski, którym papież wpisze czcigodnego sługę Bożego Jana Franciszka Machę do grona błogosławionych.

Formułę beatyfikacyjną wygłosi najpierw w języku łacińskim kard. Semeraro, a następnie po polsku odczyta ją ks. Jan Smolec, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

Po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej nastąpi odsłonięcie wizerunku błogosławionego kapłana pędzla prof. Antoniego Cygana, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do prezbiterium zostaną wniesione relikwie przez rodzinę nowego błogosławionego. Są to ostatni list do rodziców i rodzeństwa napisany przez ks. Jana Machę na krótko przed śmiercią, wykonany przez niego własnoręcznie różaniec i poplamiona krwią chusteczka.

Podczas beatyfikacji wykonana zostanie "Missa Ioannis Pauli Secundi" tyskiego kompozytora Henryka Jana Botora. Po raz pierwszy kompozycja ta została wykonana w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Na zakończenie zabrzmi utwór muzyczny na organy i skrzypce skomponowany specjalnie na tę okazję przez prof. Juliana Gembalskiego. Do jego wykonania użyte zostaną skrzypce, na których miał grać sługa Boży ks. Jan Macha. Instrument został gruntownie odrestaurowany w Artystycznej Pracowni Lutniczej Aleksandry i Arkadiusza Gromków w Katowicach.

Organizatorzy proszą, by na uroczystość beatyfikacyjną udać się komunikacją miejską. Dla osób, które zdecydują się na przyjazd samochodami, dostępne będą parkingi w rejonie pl. Sejmu Śląskiego oraz centrum handlowego Belg. Nie będzie możliwości zaparkowania pojazdów w pobliżu katedry na ulicach: Wita Stwosza, Plebiscytowej, Powstańców, Domina i Czempiela.

Ponadto uczestnicy liturgii proszeni są o przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych: dezynfekcja rąk (przy wejściu do katedry), zasłanianie ust i nosa maseczką, odpowiedni dystans - apeluje w imieniu organizatorów rzecznik.

O życiu i śmierci ks. Jana Machy, zgilotynowanego przez Niemców w katowickim więzieniu w wieku 28 lat, przeczytaj więcej lub posłuchaj na janmacha.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy