107,6 FM

Abp Skworc w Rudzie Śląskiej-Goduli: Duchowego bogactwa nie można przekazać w testamencie

Duchowego bogactwa nie można przekazać w testamencie – mówił w Rudzie Śląskiej-Goduli abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w 150. rocznicę poświęcenia tamtejszego kościoła parafialnego pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Tego dnia dziękowano także za 125 lat posługi w tej parafii Sióstr Elżbietanek, związanej ze szpitalem i parafią.

W homilii metropolita katowicki przypomniał historię tutejszego kościoła parafialnego. Fundatorami świątyni są dziedzice Karola Goduli, Jan i Joanna z Gryzików, hrabiostwo Schaffgotschowie. Poświęcenie kościoła odbyło się dokładnie 150 lat temu, 14 listopada 1871 r.

– Początek temu dziełu dała wiara i ofiara mieszkańców około kopalnianych i około hutniczych osiedli, którzy konsekwentnie dążyli do posiadania blisko miejsca zamieszkania i pracy, miejsca kultu i własnego duszpasterza. Pokonywali przy tym wiele trudności i przeciwności – mówił arcybiskup. Parafię erygowano formalnie w 1925 r. już w strukturze administratury apostolskiej w Katowicach.

Metropolita wraz ze zgromadzonymi wiernymi dziękował za 150 lat istnienia kościoła parafialnego, a także za 125 lat posługi w tej parafii Sióstr Elżbietanek, związanej ze szpitalem i parafią.

– Parafia - ta ważna w Kościele struktura terytorialna ma jedynie funkcję służebną. Winna służyć dziełu ewangelizacji, rozpowszechnianiu Dobrej Nowiny i uświęceniu człowieka, aby w ochrzczonym dokonywał się proces, o którym mówi nam dzisiejsze słowo Boże, proces „ udoskonalenia” tych, którzy są „uświęcani” mocą ofiary Jezusa Chrystusa – przypominał.

Podczas liturgii wyrażał wdzięczność "za dobry zasiew minionych pokoleń mieszkańców Goduli." – To pokolenia waszych przodków, pradziadków i dziadków, którym dziękujemy za budowanie duchowego klimatu i tworzenie parafialnej tradycji, z której owoców możemy czerpać po dziś – podkreślał.

Przypominał za Katechizmem Kościoła Katolickiego, że parafię to „wspólnota wiernych pozostającą pod troską pasterską ustanowionego przez biskupa proboszcza, jako własnego pasterza” (KKK 2179). – Wspólnota wiary, którą stanowi parafia powinna być równocześnie wspólnotą miłości. Miłość bowiem jest najważniejszym znakiem wyróżniającym uczniów Chrystusa – dodawał.

Abp Skworc zauważał, że "praktycznie autentyczna, prawdziwa miłość wyraża się w trosce o potrzebujących, biednych, bezdomnych, w pomocy niesionej i okazywanej ludziom starszym, samotnym, rodzinom wielodzietnym, ludziom nieuleczalnie chorym." I tu przypomniał o obchodzonym dziś V-tym Światowym Dniu Ubogich. – To właśnie przez posługę Sióstr Elżbietanek i działanie Parafialnego Zespołu Caritas ubodzy zawsze byli tu zauważani i wszechstronnie – duchowo – materialnie „zaopiekowani” – dodawał.

Podkreślał, jak ważna jest "rodzina parafialna", zwana "wspólnotą wspólnot".

– Parafialny kościół jest nie tylko miejscem spotkania między sobą, ale przede wszystkim miejscem spotkania z żywym Chrystusem, który podobnie jak uczniom w Emaus w czasie każdej Ofiary Eucharystycznej wyjaśnia nam Pisma i łamie dla nas chleb – wskazywał metropolita katowicki.

Zwracając się do parafian, mówił, że jubileusz 150. powstania kościoła to "czas łaski". – Przywołujemy przeszłość, aby wyrazić wdzięczność i lepiej zrozumieć teraźniejszość, aby twórczo wykorzystać czas, który Bóg daje, aby w sposób bardziej świadomy kształtować przyszłość – wskazywał dodając, jak ważnym i nieustannym zadaniem dla obecnego pokolenia mieszkańców parafii pozostaje zachowanie i kontynuowanie bogatej tradycji ojców.

Arcybiskup zapewnił parafian, że ogarnia ich wspólnotę swoją pasterską modlitwą, prosząc Boga, by "pozostali wierni tradycji waszych ojców, pielęgnując w (...) domach i wspólnotach rodzinnych to dziedzictwo, z którego wszyscy wyrośliśmy, (...) które ostatecznie nadaje sens ludzkiemu życiu."

– Niestety tego duchowego bogactwa nie można przekazać w testamencie, zapisać tak jak się zapisuje dom czy inną nieruchomość. To duchowe bogactwo trzeba przekazywać dzień pod dniu, z serca do serca, w rodzinie, nazywanym domowym Kościołem – podkreślał.

Zachęcał wiernych do wyśpiewania Bogu uwielbienia i dziękczynienia za wszystko, co odwieczny Bóg uczynił w dziejach tej lokalnej wspólnoty.

Fundatorami świątyni w Goduli są dziedzice górnośląskiego magnata przemysłowego z XIX wieku Karola Goduli, Jan i Joanna z Gryzików, hrabiostwo Schaffgotschowie. Poświęcenie kościoła odbyło się dokładnie 150 lat temu, 14 listopada 1871 r. Parafię erygowano formalnie w 1925 r.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy