W poniedziałek 8 listopada odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań dla kapłanów archidiecezji gdańskiej, poświęcone ochronie dzieci i młodzieży w posłudze duszpasterskiej. Poprowadził je o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony małoletnich przy Konferencji Episkopatu Polski.
Spotkanie odbyło się w ramach stałej formacji księży diecezjalnych i zakonnych. We wprowadzeniu abp Tadeusz Wojda wspomniał, że w ubiegłym roku zostały przygotowane w archidiecezji dokumenty dotyczące ochrony małoletnich, które otrzymali wszyscy księża. - Tematyka ochrony małoletnich jest niezwykle ważna, a świadomość, czym jest wykorzystanie seksualne, wzrasta. Trzeba być bardzo mocno odpowiedzialnym za tych, do których kapłan jest skierowany i którzy okazują mu zaufanie - mówił metropolita gdański.
Ojciec Żak, przedstawiając genezę zjawiska, które ma charakter globalny, nawiązał do kryzysu w Kościele amerykańskim na początku XXI w. i scharakteryzował dwie jego fazy, podkreślając proceder płacenia ceny milczenia i "ratowania kapłaństwa" sprawców wykorzystania seksualnego przez przenoszenie do innych placówek.
W dalszej części zaprezentował reakcję Kościoła na fakty wykorzystania wyrażoną w wypowiedziach papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz w oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej, a także w decyzjach związanych z dymisjami niektórych biskupów, m.in. w Chile. Nawiązując do słów Jana Pawła II, podkreślił, że "nie ma miejsca w kapłaństwie dla sprawców wykorzystania seksualnego". - Podstawowym motywem działania prewencyjnego powinna być troska o zdolność do służenia społeczeństwu przez duchownych - powiedział o. Żak.
Przedstawił również tło kryzysu wykorzystania seksualnego małoletnich w Polsce na podstawie danych z 2013 r. i 2018 r. Zaprezentował liczbę zgłoszonych przypadków wykorzystania w diecezjach w latach 1990-2020 i dynamikę ich wzrostu.
- Obecnie najważniejszym zadaniem stojącym przed Kościołem w Polsce jest wejście na drogę odpowiedzi ewangelicznej, a nie korporacyjnej. Tylko Kościół oczyszczony będzie Kościołem wiarygodnym. Należy zatem wprowadzić w życie kryteria ewangeliczne, uwierzyć, że w upokorzeniu Kościoła opatrzność ma swój plan, nie lekceważyć złości ludzi, zacząć słuchać ofiar, nie relatywizować zła, uznać, że nie ma alternatywy dla prawdy - zaznaczył koordynator.
Dodał, że jednocześnie trzeba być rzecznikiem Pana Boga, przywracać blask Ewangelii, praktycznie potwierdzać, że człowiek jest drogą Kościoła i naśladować Chrystusa, biorąc na siebie skutki grzechów własnych i cudzych. - Strategia prewencyjna w najbliższych latach powinna opierać się na prawdzie, znajomości procedur, szkoleniach dotyczących prewencji i uczciwym doradztwie przełożonym kościelnym. Powinniśmy działać jak ludzie wiary, mamy być świadkami Ewangelii, a nie obrońcami sprawcy lub instytucji - podkreślił o. Żak.
Po prelekcji koordynator ds. ochrony małoletnich przy KEP odpowiadał na pytania kapłanów. Na zakończenie metropolita gdański udzielił zgromadzonym Bożego błogosławieństwa.