107,6 FM

Terytorialsi w gotowości do powołania alarmowego

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzają swój sprzęt, środki łączności, powiadamiają swoich pracodawców, bliskich i są w gotowości do podjęcia działań w trybie sześciogodzinnym - poinformował w poniedziałek oficer prasowy 2 LBOT kpt. Damian Stanula.

Podwyższony alert gotowości wprowadzony w poniedziałek przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej związany jest z eskalacją kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy z Białorusią i dotyczy blisko 8 tys. żołnierzy WOT z trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

"Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzają swój sprzęt, środki łączności, powiadamiają swoich pracodawców i bliskich i są w gotowości do podjęcia działań w trybie sześciogodzinnym" - poinformował w poniedziałek oficer prasowy 2 LBOT kpt. Damian Stanula.

Jak zaznaczył, to nie pierwszy raz, gdy żołnierze 2 LBOT są w gotowości do powołania alarmowego. Procedury takiego stawiennictwa mieli już okazję przećwiczyć, m.in. w ubiegłym roku, a ostatnio również w dniach 22-24 października br. podczas ćwiczeń pod kryptonimem "Osłona-21" w pasie przygranicznym.

Kpt. Stanula zaznaczył, że w obliczu wydarzeń na granicy lubelscy terytorialsi wzmacniają swoje wsparcie dla Straży Granicznej. Żołnierze WOT realizują całodobowe patrole piesze, kołowe, patrole wodne z wykorzystaniem łodzi saperskich, patrole konne oraz prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Cały czas działa również mobilny zespół oceny wsparcia, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców objętych stanem wyjątkowym.

Obecnie na wsparcie granicy na odcinku białoruskim delegowanych jest 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Wojska Obrony Terytorialnej od ponad dwóch miesięcy prowadzą operację pk. "Silne Wsparcie", której jednym z celów jest wsparcie funkcjonariuszy SG w uszczelnieniu granicy z Białorusią.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ godl/

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy