W punktach czynnych w niedzielę w godzinach 10.00-17.00 można zaszczepić się bez rejestracji czy wcześniejszych zapisów. Dostępne są preparaty firm Pfizer i Johnson & Johnson. Zaszczepić mogą się wszyscy chętni, także trzecią dawką.
W pobliżu cmentarza przy ul. Francuskiej ambulans przeznaczony do szczepień stanął na skwerze przy Bibliotece Śląskiej, od strony ul. ks. Damrota. Wśród zaszczepionych tam osób byli 46-letnia pani Sylwia z Tychów i jej mąż. Oboje w końcu kwietnia tego roku przyjęli już jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.
"Właśnie wczoraj minęło sześć miesięcy od poprzedniego szczepienia, więc mogliśmy przyjąć trzecią - choć w naszym przypadku faktycznie drugą - dawkę. Usłyszeliśmy o akcji szczepień przy cmentarzu, więc pomyśleliśmy, że warto załatwić to od razu, bez szukania punktu szczepień i ustalania terminu" - powiedziała PAP zaszczepiona tyszanka.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, osoby, które były wcześniej szczepione jednodawkową szczepionką Johnsona, obecnie - jako "trzecią" dawkę - otrzymują wyłącznie preparat firmy Pfizer.
Wśród szczepionych w niedzielę w Katowicach osób były także takie, które szczepiły się po raz pierwszy - właśnie jednodawkową szczepionką Johnson-Johnson. Jak powiedziała PAP jedna z przyjmujących ten preparat osób, do szczepienia skłonił ją planowany wyjazd za granicę, wiążący się z koniecznością posiadania paszportu covidowego, zaś zaszczepienie w punkcie przy cmentarzu wynikało głównie z wygody - szczepionkę można było tam otrzymać "z marszu" w ciągu kilku minut. Wystarczyło pokazać dowód osobisty i wypełnić formularz kwalifikacyjny.
Pomysłodawcy szczepień przed cmentarzami wskazują, iż pomyślano ją przede wszystkim jako ułatwienie dla odwiedzających nekropolie osób, planujących pierwsze szczepienie lub rozważających przyjęcie trzeciej dawki.
Ogółem w woj. śląskim wykonano dotąd 4 mln 629 tys. 608 szczepień przeciwko COVID-19, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 2 mln 111 tys. 291. Minionej doby w regionie zaszczepiono 2585 osób, w tym 474 drugą dawką.
Według danych z soboty, w woj. śląskim zajętych było 387 z ponad tysiąca dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 30 z 62 łóżek respiratorowych.