Pierwszy dziekan i wykładowca opolskiego Wydziału Teologicznego został pochowany w swojej rodzinnej parafii w Nędzy.
Ksiądz profesor Helmut Jan Sobeczko był twórcą i pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, cenionym znawcą liturgii, recenzentem prac naukowych i prelegentem.
Dwudniowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w środę w katedrze opolskiej, a w czwartek zmarłego żegnano w jego rodzinnej parafii Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy. Eucharystię sprawowali biskupi gliwiccy i opolscy: Jan Kopiec, Andrzej Iwanecki, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała.
- Ta parafia słynie z tego, że wydała bardzo wiele powołań kapłańskich i zakonnych, dlatego cieszymy się, że możemy pochylić się i podziękować najpierw Bogu, bo On powołuje, a potem ludziom, którzy to podjęli. Jest to ilustracja tego bardzo ważnego elementu, jakim jest obraz pracy Kościoła, bo nic się nie bierze tak od razu i przypadkowo. Do tego trzeba dojrzewać, tak jak dojrzewał ksiądz Helmut - mówił w homilii bp Kopiec.
- Chylimy czoła i dziękujemy, że taki człowiek w kapłańskiej służbie i w służbie Kościołowi był - powiem bardzo szczerze - naszą gwiazdą, kimś, kto oświetla wszystkie nasze drogi - dodał.
Zmarłego żegnali m.in. ks. prof. Stefan Koperek z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, obecny dziekan Wydziału Teologicznego w Opolu ks. prof. Mateusz Rafał Potoczny, a także przedstawiciele środowisk naukowych i liturgistów z różnych części kraju. Listy do żałobników skierowali bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, i abp Marek Jędraszewski, przewodniczący Rady Naukowej KEP.
Śp. ks. inf. Helmut Sobeczko (1939-2021). Szymon Zmarlicki /Foto GośćKsiądz Helmut Jan Sobeczko urodził się 27 grudnia 1939 r. Był prezbiterem diecezji opolskiej, protonotariuszem apostolskim; emerytowanym profesorem Uniwersytetu Opolskiego.
Ukończył studia specjalistyczne z liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie. Był dyrektorem Instytutu Teologiczno-Pastoralnego - filii KUL w Opolu; dziekanem Wydziału Teologicznego UO oraz kierownikiem Katedry Liturgiki i Hagiografii.
Pełnił również funkcję dyrektora Redakcji Wydawnictw Wydziału Teologicznego i redaktora naczelnego półrocznika "Liturgia Sacra. Liturgia - Musica - Ars", a także był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia "Societas Liturgica", Komitetu Nauk Teologicznych PAN, Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski i sekretarzem Rady Naukowej Episkopatu Polski.
Zmarł w szpitalu przed północą w niedzielę 17 października. Został pochowany w krypcie przy kościele w Nędzy.
Pochówek w krypcie przy kościele. Szymon Zmarlicki /Foto Gość