15 lat archiwiści z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pracowali nad odzyskiwaniem materiałów zniszczonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Uporządkowano i sklejono już prawie 20 tys. teczek.
Materiały agenturalne, fotografie wykonywane z ukrycia, broszury, ulotki, a także ponad tysiąc Teczek Ewidencji Operacyjnej na Księdza (tzw. TEOK). To wszystko znajduje się w archiwaliach, nad którymi od 15 lat pracują archiwiści z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W 2001 r. do Instytutu trafiło 267 worków ewakuacyjnych z materiałami, w których znajdziemy m.in. materiały agenturalne czy fotografie, a także stenogramy rozmów telefonicznych. Z efektu ich odzyskania jest zadowolony prezes IPN Karol Nawrocki:
Dokumenty SB, które archiwiści porządkują. Agnieszka Skrzypczyk-Plaza /Radio eM- Nasza praca przypomina układanie puzzli, nie mamy jednak wzoru obrazu, który ma powstać - mówi Danuta Węgrzyn, archiwistka katowickiego IPN:
Jak dotąd, w katowickim archiwum uporządkowano i sklejono prawie 20 tys. teczek - łącznie to 125 mb. akt. A to dopiero połowa wszystkich pozyskanych materiałów.