107,6 FM

Duda: Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski

Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Forum Ekonomicznego "Green Future". Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zadeklarował chęć dalszej współpracy z Polską.

Odbywające się w Warszawie Forum Ekonomiczne Polska-Austria "Green Future" to jedno z wydarzeń w ramach Kongresu 590.

Prezydent przypomniał, że o dalszym rozwoju polsko-austriackich relacji politycznych miał okazję rozmawiać podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Austrii Alexandrem Van Der Bellenem. "Wierzę w to, że wizyta pana prezydenta Van Der Bellena w naszym kraju przyczyni się do tego, że te kontakty - i pomiędzy nami jako prezydentami, i pomiędzy naszymi rządami będą jeszcze bardziej intensywne, co będzie owocowało jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy gospodarczej i na wszelkich innych polach" - powiedział Duda. "Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich" - dodał.

Duda zwrócił uwagę, iż Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. "Pomimo negatywnych skutków pandemii COVID-19 nasze relacje wykazały się stabilnością i odpornością na ten kryzys" - zaznaczył prezydent.

Przypomniał, że wzajemne obroty handlowe osiągnęły w ubiegłym roku prawie 8,5 mld euro. "Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost kontaktów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany handlowej i inwestycyjnej stale wzrastał. Jestem przekonany, że w obu naszych krajach i społeczeństwach, i gospodarkach z cała pewnością jest taki potencjał" - powiedział Duda.

Prezydent przekonywał, że obok już istniejących obszarów Polska i Austria mogą znaleźć jeszcze wiele nowych pół "gospodarczej synergii i komplementarności". "Olbrzymi potencjał dostrzegam zwłaszcza w dziedzinie szeroko rozumianych zielonych technologii" - podkreślił. Dodał, iż doskonałą dźwignią wspierającą "zielony wzrost gospodarczy" jest cyfryzacja. "Nie mam wątpliwości, że poprzez zielone inwestycje możemy odwrócić proces utraty bioróżnorodności oraz zbudować czystą, ekologiczną i sprzyjającą ochronie klimatu gospodarkę" - podkreślił Duda. "Inwestując w zielone miejsca pracy oraz innowacje zbudujemy lepszą przyszłość oraz zapewnimy przyszłym pokoleniom bardziej zrównoważony rozwój" - dodał.

Duda oświadczył, że zależy mu, by polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak ocenił, "świetnym instrumentem" ułatwiającym realizację tego celu jest powstała w 2016 r. Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Prezydent wskazywał, że celem Inicjatywy Trójmorza jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego naszej części Europy poprzez stworzenie lepszych, nowoczesnych, wewnętrznych połączeń infrastrukturalnych.

"Chciałbym ogromnie - jest to moja wielka ambicja - aby przede wszystkim mój kraj, Polska, ale także cały obszar naszej części Europy, Europy Środkowej, w ramach UE stawał się coraz lepiej rozwinięty, aby dorównywał zamożnym krajom zachodu UE pod względem rozwoju infrastrukturalnego. Austria jest krajem, który nie znajdował się za żelazną kurtyną, był częścią Zachodu, który mógł się swobodnie rozwijać - jest jedynym takim krajem członkowskim Trójmorza. Ale jest zarazem krajem kluczowym dla komunikacji między Bałtykiem a Adriatykiem i przede wszystkim jest naszym przyjacielem" - powiedział Duda.

Ocenił, że rozwój współpracy w ramach Trójmorza przyniesie wymierne korzyści całej naszej części Europy.

Duda zachęcał przedstawicieli austriackich firm oraz centrów badawczo-rozwojowych do jeszcze większego zaangażowania w Polsce. "Mamy świadomość wyzwań związanych z tzw. czwartą rewolucją gospodarczą. Jesteśmy zdeterminowani, by im sprostać i mamy potencjał ludzki, by tego dokonać" - zapewnił prezydent.

Austriacki prezydent Alexander Van der Bellen podkreślał, że obecnie dwa największe wyzwania dla społeczeństw i dla gospodarek - to zwalczanie pandemii i jej skutków oraz podjęcie skutecznych kroków wobec zachodzących zmian klimatycznych. Według niego dalsza emisja gazów cieplarnianych na obecnym poziomie może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Ważne jest, byśmy w ramach UE podjęli decyzje na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, żeby zachować konkurencyjność - mówił.

Podkreślił ponadto, że Austria zbierała doświadczenia w ramach zielonego zrównoważonego przemysłu od wielu lat. Jak dodał, umożliwią one prowadzenie jednocześnie neutralności klimatycznej i zachowania konkurencyjności gospodarki.

"Wszystkie zmiany oznaczają nowy początek, nowe szanse, także dla sektora gospodarczego" - podkreślił. Jego zdaniem właściwa postawa, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę jest taka, by tam gdzie inni widzą problemy, dostrzegać szanse, okazje.

Van der Bellen zaznaczył, że Polska i Austria dobrze wykorzystały okres pandemii. "Przygotowaliśmy się do zmian w momencie, gdy uległy przetrwaniu globalne łańcuchy dostaw, zyskali na znaczeniu nasi bezpośredni partnerzy i kraje, które są w pobliżu, w związku z tym wzrosły obroty między Polską i Austrią" - powiedział.

"Także w przyszłości chcemy pracować z naszymi polskimi solidnymi partnerami i widzieć szanse, a nie zagrożenia" - dodał.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy