1 października ruszył nabór wniosków w ramach 10. edycji Inicjatywy lokalnej na 2022 rok. Mieszkańcy, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i integrować się w grupach sąsiedzkich, będą mieli milion złotych do dyspozycji na realizację pomysłów.
Inicjatywa lokalna to narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna. Katowice już od 2013 roku wspierają takie inicjatywy, a w 2016 roku, w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o utrzymaniu puli środków zarezerwowanych na inicjatywę lokalną w wysokości 1 mln zł. To pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne wśród katowiczan narzędzie pozwalające na zmiany w ich najbliższym otoczeniu.
– Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą pozytywne efekty swojego zaangażowania w życie społeczności dzielnic. Zjednoczeni wokół społecznie ważnych celów, nie tylko ulepszamy i upiększamy nasze otoczenie, ale także integrujemy mieszkańców, wspieramy grupy sąsiedzkie i aktywistów miejskich. Dajemy przykład młodszemu pokoleniu, jak kształtować wspólną przyszłość – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Przez ostatnie trzy lata, dzięki wsparciu miasta, udało się zorganizować około 250 projektów, a w latach 2018 - 2020 nakład prac społecznych katowiczan w tym obszarze wyniósł ponad 63 tys. godzin. – Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnej aktywności mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.
Ze względu na szczyt pandemii Covid-19, który wystąpił w trakcie 2020 roku, 59 inicjatyw spośród 117 rozpatrzonych pozytywnie trzeba było przesunąć na rok 2021. Wydarzenia przełożone z poprzedniej edycji, jak i nowe, mogły już odbyć się w tym roku bez przeszkód, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Inicjatywy lokalne integrujące środowisko są realizowane praktycznie w każdej dzielnicy. Wśród pomysłów wybranych w dziewiątej edycji były warsztaty plastyczne, malarskie, artystyczne, kulturalne, florystyczne, wizażu i kosmetologii naturalnej, prozdrowotne oraz graficzne z udziałem seniorów i młodzieży, planowane są również ogrodnicze spacery i spotkania tematyczne, spektakle teatralne i występy kabaretowe, koncerty w plenerze, konkurs plastyczny, pokazy filmowe, zajęcia rekreacyjne i sportowe dla rodzin, a także szkolenia wioślarskie dla dzieci i młodzieży.